Működik a kórházi védekezőreflex
Mindent megpróbálnak az Országos Gyógyintézeti Központ munkatársai, hogy életben tarthassák intézményüket. Ott ugyanis csak egy-egy osztály maradhat meg - de máshol. - A tárca javaslata szerint a csontvelő-transzplantációs és a szívsebészeti osztályon, illetve a nőgyógyászat egy kisebb részén kívül másra nem lenne szükség. Nem tudni, hogy mi lesz a két éve létrehozott, jól működő onkológiával, a sebészeti, a belgyógyászati, a szemészeti, a fül-orr-gégészeti, valamint az urológiai csapat jövője is bizonytalan - mondja Császár Albert osztályvezető főorvos.
Az intézmény vezetői a jelenlegi hatszáz helyett akár 350 ággyal is dolgoznának, csak hogy az intézet egyben maradjon. Speciális területeken akadémikusok, nagydoktorok, professzorok dolgoznak, oktatnak a központban - érvelnek.
Vállalná a fennmaradás érdekében a leépítést a 150 ágyas Sportkórház is. Berkes István, az intézmény vezetője minden lehetőségre nyitott annak érdekében, hogy csapata egyben maradhasson. Érintheti a Sportkórház sorsát az a módosító indítvány, amit több szocialista képviselő adott be. Az ORFI-t, a Sportkórházat és a Gerincgyógyászati Intézetet vonnák össze Mozgásszervi Központ néven. (A Gerincgyógyászati Központot azonban korábban közbeszerzési eljárással 15 évre koncesszióba adták.)
A Semmelweis Egyetem is vészjelzést adott le, jóllehet itt "csupán" ágyszámcsökkentés a tét. Kiáltványuk szerint a leépítés ellehetetleníti az orvosképzést, a megszorítások miatt az intézmény nem vállalhatja a felelősséget a betegellátás minőségéért és az elküldött betegek további sorsáért.
Erre még nem válaszolt a tárca, más kérdésben viszont enyhülni látszik a politika. Schwartz Tibor, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista alelnöke szerint elképzelhető, hogy egy-két kórház még felkerül a kiemelt, súlyponti intézmények listájára, ugyanis még vannak olyan területek az ország nyugati sarkában, a Közép-Dunántúlon, illetve az Alföldön, ahol nincs ötven kilométeren belül elérhető kórház.
Hétfőn élő láncos demonstrációval tiltakoznak a szülők és a dolgozók a Svábhegyi Gyermekkórház bezárása ellen. Valószínűleg a budapesti Szent Margit Kórházért is tüntetnek majd. A debreceni Kenézy Gyula Kórház és Rendelőintézet a csőd szélén áll, az intézmény idei vesztesége mintegy 400 millió forint, ami jövőre akár 1,3 milliárd is lehet - jelentették be tegnap. (Hírösszefoglalónk)