Székeket dobáltak a parlamentben
Ám meg kellett jelennie a képviselőházban is, ahol érkezése előtt az ellenzéki honatyák összecsaptak a kormánypárt híveivel. Ökölcsatákra került sor, székeket dobáltak, és egy időre elbarikádozták a főbejáratot.
- A tolvaj jöjjön a hátsó ajtón! - mondta a Reuters tudósítójának egy dühös képviselőnő. A politikusok kölcsönösen jelszavakat skandáltak, Mexikót éltették, és amikor Calderón végül mégis megjelent a tribünön, a kormánypárti képviselők összekapaszkodott sorfala védte a tüntető ellenzéktől.
A júliusi elnökválasztáson Calderón minimális többséggel diadalmaskodott, de a baloldali jelölt szerint csalás történt. Andrés Manuel López Obrador nem ismerte el a vereséget, illegitimnek nyilvánította Calderónt, és párhuzamos hatalmat hirdetve maga is felesküdött elnöknek. Mexikóban öt hónapja tartanak a több százezres tüntetések, az ellenzék sátortábort vert a főváros központjában.
A biztonsági aggodalmak ellenére részt vett a ceremónián idősebb George H. W. Bush volt amerikai elnök és Arnold Schwarzenegger kaliforniai kormányzó. Az Egyesült Államok számára kulcsfontosságú, hogy Mexikóban megálljon a baloldal latin-amerikai térnyerése. Calderón első nyilatkozatában elismerte a megosztottságot, de megbékélésre szólított fel. A jelek szerint hiába, az ellenzék nem alkuszik. Az új elnöknek azzal is szembe kell néznie, hogy az országban az elmúlt két évben háromezren váltak a kábítószerbandák háborúinak áldozatává, Oaxában pedig fél éve népfelkelés folyik az állam kormányzója ellen.
Mexikóban a most leköszönt Vincente Fox választási győzelmével 2000-ben tört meg a hét évtizedes egypárti hegemónia. Az elmúlt hat évben azonban a gazdagok még gazdagabbak, a szegények még szegényebbek lettek. Több a milliárdos, mint Svájcban, miközben a 106 milliós ország csaknem fele a szegénységi küszöb alatt tengődik.