Vízumügy: Amerika meggondolta magát?

Áttörésként és filozófiaváltásként értékelte George W. Bush bejelentését a vízummentesség új országokra való kiterjesztéséről Simonyi András. A washingtoni magyar nagykövet az amerikai belbiztonsági tárcánál kapott tájékoztató után azt mondta lapunknak: a visszautasított vízumkérelmek háromszázalékos küszöbe már nem mitikus korlát, az USA a program kiterjesztésénél a korábbi gazdasági és munkaerő-vándorlási megfontolások helyett a biztonsági kérdéseket helyezi előtérbe.

A hivatalos információ szerint az USA segíteni kívánja a pályázó országokat a feltételek teljesítésében, ám biztonsági kompromisszumokra nem hajlandó. Simonyi biztos benne, hogy Bush elnöksége hátralévő két évében el akarja érni a vízummentes országok körének bővítését.

A témagazda belbiztonsági minisztérium közleménye hét pontban foglalta össze a biztonsági feltételrendszert: 1. Az Ausztráliával már évek óta jól működő elektronikus beutazási engedély bevezetése. Az interneten bejelentkező vízummentes látogató azonnal megkaphatja az engedélyt. 2. Az utasinformációk cseréje. A kért adatok megadása a program rutinszerű működéséhez tartozik. 3. Az elveszett és ellopott útlevelek sürgős bejelentése. 4. A kitoloncolt vízumsértők visszafogadása. 5. Az egységesített biztonsági szabványoknak megfelelő útlevél. 6. Az amerikai légimarsallok működésének engedélyezése az Egyesült Államokba tartó vagy onnan érkező repülőgépeken. 7. A reptéri biztonság erősítése, különös tekintettel a poggyász átvilágítására.

Bush bejelentését máris üdvözölte több képviselő, illetve a konzervatív Heritage Alapítvány, ahol a téma vezető szakértője, James Carafano már jó ideje a vízummentesség kiterjesztése mellett érvel. Szerinte az USA biztonsága csak erősödne a lépéssel, különösen, ha a bevonás szigorú feltételeit a programban már részt vevő 27 másik országra is kiterjesztik. Emellett nem lebecsülendő a várható gazdasági és turisztikai hatás, illetve szempont az amerikai imázs javulása is.

Ugyanakkor megszólaltak a bővítés ellenzői is. A Családi Biztonság Alapítvány az egész program megszüntetése mellett érvel, mert a brit titkosszolgálat bejelentette, hogy 1600 terroristagyanús személyről tud a szigetországban. A Pittsburgh Tribune-Review című lap szerkesztőségi cikke szerint az utazási enyhítés a nemzetközi nyomás alatti kényszeredett behódolás, ami csak a külföldieknek jó, de az Egyesült Államoknak veszélyt jelent. A vízummentességi program - írja az újság - már eddig is nyílt meghívó volt a terroristáknak. Az mindenesetre biztató, hogy politikus eddig még nem foglalt állást Bush javaslata ellen.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.