Elege van abból, hogy az állam mindent megsarcol? Virtuális világba vágyik, ahol egyáltalán nincsenek adók? A valódi adóhivatal figyelmét a virtuális adóparadicsomba menekülők sem kerülhetik el.
Virtuális világ valódi adókkal
A Second Life interaktív játékban bárki házat, telket, barátnőt, üzletet vásárolhat, sőt szolgáltatásokat, trükköket találhat ki és adhat el – olvassuk a Financial Times terjedelmes beszámolójában.
A Second Life-ot három éve hozta létre Philip Rosedale, most huszonnyolc éves vállalkozó, de a virtuális világ csak napjainkban kezdett igazán benépesülni. Október közepén még alig egymillió, másfél hónappal később már vagy hétszázezerrel több lakója volt. Egyszerre általában tízezren vannak bejelentkezve.
Az áltagosan harminckét éves közönséget a nagy cégek is vonzónak találják. A Toyota virtuális autókat forgalmaz, a Green&Heaton irodalmi ügynökség virtuális irodát nyitott új tehetségek jelentkezését várva, a Sun Microsystems virtuális sajtótájékoztatót tartott a virtuális világban. Kurt Vonnegut, a nagy író legújabb könyvét reklámozandó látogatott el a Second Life-ra, a Reuters hírügynökség pedig főállású tudósítót foglalkoztat, aki a virtuális világ eseményeiről számol be. Nemrég azt jelentette, hogy a lakók egy csoportja Felszabadító Hadsereget hozott létre, de a gerillák célja békés: nagyobb demokráciát, beleszólást követelnek a hon(lap)polgároknak.
A felhasználók naponta százezer amerikai dollárt váltanak be virtuális valutára, hogy aztán virtuális dolgokat vásároljanak. „Az üzemeltető Linden Lab arról számolt be, hogy a Second Life felhasználói ezrével keresnek valódi dollárokat virtuális javak – ingatlanok, ruhák, ékszerek, fegyverek, sőt akár virtuális szexuális szolgáltatások eladásából.”
A tulajdonosok megpróbálták megadóztatni a virtuális vagyont, de a résztvevők tömeges lázadása nyomán meghátráltak. A Second Life a minimális állam híveinek beteljesült álma: a virtuális állam semmilyen adót nem szed.
A virtuális adóparadicsom híveinek nagy bánatára a valódi államot és adóhivatalt nem olyan egyszerű meghátrálásra kényszeríteni, mint a Second Life tulajdonosait. A valódi adóhivatal ugyanis a második életből származó nyereséget is megsarcolja. „A virtuális javakat valódi dollárért értékesítő amerikai felhasználók bevételeiket kötelesek feltüntetni adóbevallásukban.” Az ausztrál adóhivatal hasonló szabályokat hozott.
Steven Johnson, a Minden, ami rossz, hasznodra válik, avagy hogyan tesz okosabbá a popkultúra című könyv szerzője úgy vélekedik, hogy a hivatalok hamarosan egységes, a virtuális és valódi világra egyaránt érvényes pénzügyi szabályokat fognak kialakítani. Hasonló véleményen van Edward Castronova, az egyetemi oktatóvá avanzsált egykori megszállott játékos. Szintetikus világok: az online játékok kultúrája című könyvében úgy véli, hogy a virtuális és a valóságos világ határai egy idő után elmosódnak.
Vajon akkor is milliókat vonz majd a virtuális valóság, ha pont olyan lesz, mint az igazi világ? Ennek megtippelésére még az online játékok gurui sem vállalkoznak.