Fény után kalimpáló dzsungellakók
Ha a szemnek világosnak is tűnik az északi fekvésű vagy a magas házak által határolt ablak, attól az a növények számára még kevés fényt enged át. A zöldek szempontjából árnyékos szoba az is, ahová a nap soha nem süt be, vagy kicsik az ablakok, esetleg a bútorzat, a falak sok fényt nyelnek el. Akkor is árnyékos élőhelyről beszélünk, ha a növények több mint két méter távolságra vannak a világos szoba ablakától. Ez sok, főleg a trópusi, szubtrópusi erdők aljnövényei számára elegendők. Ezek levele általában zöld, mert a színes levelűeknek több fény kell.
A dzsungellakók nyáron jól elvannak a sötétebb zugokban, de ősszel elkezdhetik leveleiket hullajtani, vagy megnyurgult hajtásaikkal kalimpálnak a fény után. Az ilyenkor több fényt igénylő fajokat naponta 10-20 centis haladással kell a világosabb helyre költöztetni.
Szerencsére sok száz tetszetős levélmintázatú és szép, különleges virágot hajtó növény megél a fényszegény szobákban is. Ráadásul vannak közöttük igen nagyra megnövő, dekoratív, robusztus növények is. Az ilyen szobákba valók a következő növények: alokázia, arália, bordapáfrány, borostyánarália, botpálma, csüngő csokrosinda, fészekpáfrány, kapaszkodó fikusz, kukoricalevél, kúszóka, lapát pikkelyvirág, pikkelyes fenyő, pletyka, pompás flamingóvirág, puszpáng, rákvirág, sárga csíkos törpe kálmos, sárkányfa, selyemtölgy, szalagpáfrány, szívlevelű filodendron, tarackoló fajdbogyó, tarka dracéna, tarkalevél (Caladium), tigriske, tyúkanyó, villás szarvasagancspáfrány, vénuszfodorka, vitorlavirág. Többségük a virágboltokban, kertészeti szakárudákban is kapható. Érdemes az ápolási igényekről tájékozódni.
A jövő héten lépcsőházak, irodák, fürdőszobák, a növények szempontjából különleges helyekről írunk.