Polóniumriadó Angliában

Bonyolódik a polóniumügy: eddig 24 londoni helyszínt vizsgált át sugárzásnyomokat keresve a Scotland Yard, és 12 helyen észlelt fertőzést - közölte csütörtökön John Reid brit belügyminiszter, aki a brit alsóházban számolt be az egykori orosz titkosügynök, Alekszandr Litvinyenko polónium-210-es radioaktív izotóppal történt meggyilkolásának vizsgálatáról.

 

 

Megerősítette tegnap a British Airways (BA) a lapértesüléseket, miszerint két Boeing 767-es repülőgépén kis mennyiségű radioaktív anyagot észleltek. A gépeket a londoni Heathrow repülőtéren vizsgálják, egy továbbit pedig a moszkvai Domogyedovo repülőtérről visszatérve Londonban világítanak át a Scotland Yard szakértői. A légitársaság szerint a közegészségügyi kockázat minimális.

Eközben John Reid belügyminiszter bejelentette, hogy két orosz repülőgép is a brit hatóságok "érdeklődésének középpontjába került". Hozzátette, hogy a Scotland Yard emellett huszonnégy londoni helyszínt vizsgált át radioaktív sugárzás nyomait keresve, és tizenkét helyen észleltek is sugárzást

A BA 33 ezer utassal próbálja felvenni a kapcsolatot, akik október 25. és november 28. között elsősorban a London-Moszkva- London, illetve London és más európai városok között közlekedtek. A járatok listája a www.ba.com honlapon található; Budapest nem szerepel az úti célok között. A BA segélyszolgálata külföldről a 00-44-191-211-3690-es telefonszámon érhető el, és tegnap estig máris közel hatezer hívás érkezett.

A közegészségügyi hivatal eddig nem erősítette meg, hogy a radioaktív anyag polónium- 210 lett volna, amelyet az egy héttel ezelőtt elhunyt volt orosz titkos ügynök, Alekszandr Litvinyenko szervezetében találtak. A Scotland Yard továbbra is csak "gyanús", nem pedig "gyilkossági" ügyben nyomoz, így még az öngyilkosság lehetősége sincs kizárva. A helyzet a hat évvel ezelőtt Londonba dezertált volt KGB-, majd FSZB-kém mára kitűzött boncolása után változhat meg.

A Népszabadság érdeklődésére a BA szóvivője elmondta, hogy a repülőjáratok - a forgalomból kivont három géptől eltekintve - menetrend szerint közlekednek. Nem tapasztalnak pánikot az utazóközönség részéről, nincsenek lemondások, sőt nem csökkent az új foglalások száma sem.

A The Times értesülései szerint a két orosz állampolgár, akikkel Litvinyenko november elsején találkozott, néhány nappal korábban érkezett Moszkvából Londonba. A rajtuk elvégzett vizsgálatok nem mutatták ki a polónium-210 jelenlétét a szervezetükben. Kilenc személyen viszont, akikkel ugyancsak utolsó munkanapján került kapcsolatba a volt kém, észlelhető a radioaktív anyag hatása.

A rendőrség a londoni West Endet behálózó biztonsági kamerák felvételeinek segítségével próbálja pontosítani Litvinyenko november elsejei mozgását. Nem világos, hol tartózkodott déli 12 és délután három óra között, de elképzelhető, hogy ez alatt fertőződött meg. A Piccadilly sugárúton lévő Itsu szusibárban, ahová három órakor érkezett, hogy Mario Scaramellával találkozzon, azonosították a polónium-210-et. Az olasz szakértő állítja, hogy ő nincs megfertőzve, és a rendőrség sem tekinti gyanúsítottnak.

Futárposta: csuklóbilincs helyett állandó figyelem

 A bilinccsel a csuklóhoz rögzített futártáska csak a hollywoodi akciófilmekben létezik: a diplomáciai futárpostát vivő magyar külügyesek sokkal prózaibb eszközökkel - például az esetleges felnyitásról egyértelműen árulkodó csomagolási technikákkal - védekeznek. A bizalmas dokumentumokat, útleveket tartalmazó futárpostát mindig két diplomata kíséri: a "dupla fedezet" a biztosíték arra, hogy az 1961-es bécsi konvenció védelmét élvező csomagok sose maradjanak felügyelet nélkül. A magyar külügyben elképzelhetetlennek tartják, hogy valaki sugárzó anyagot küldjön diplomáciai postával. Más országok esetében persze semmit sem lehet kizárni: a reptereken átvilágítják ugyan a diplomácia futárpostás csomagokat, de radiokaktív teszteket nem végeznek. Alekszandr Litvinyenko, a Londonba emigrált volt orosz titkosszolgálati tiszt halála kapcsán olyan értesülések láttak napvilágot, hogy a méregként szolgáló polónium-210-et orosz diplomáciai postával juttatták el a szigetországba. Az orosz titkos szolgálat 2004 márciusában szintén diplomáciai postával "szállította" Szaúd-Arábián keresztül Katarba a robbanóanyagot, amelyet a Jandarbijev volt csecsen szeparatista vezető elleni robbantásos merényletben használtak. (D. A.)

BA-gépek a földön: futárpostával érkezett az izotóp?
BA-gépek a földön: futárpostával érkezett az izotóp?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.