Csányi: az OTP jövőre 120-200 millió eurót költ szerzeményeire

 Az OTP jövőre 120-200 millió eurót költ leánycégei újratőkésítésére, mindenekelőtt Oroszországban, Romániában és Horvátországban, továbbá készpénzt is tervez megtakarítani, hogy osztalékát növelhesse - jelentette ki Csányi Sándor vezérigazgató csütörtökön, a Reutersnek nyilatkozva.

 

"Jövőre nem tervezünk sem kis, sem nagy felvásárlást - közölte Csányi - ugyanakkor befektetőinknek elfogadható osztalékot akarunk fizetni, és némi tőkét is fel akarunk halmozni" - idézte a Reuters. Az OTP a tavalyi évről 197 forintos részvényenkénti osztalékot fizetett.

Az OTP jövőre újonnan vásárolt szerzeményei integrálására összpontosít, valamint a tőkefelhalmozásra, a közelmúlt vásárlásainak 1,3 milliárd eurós költekezése után - mondta a vezérigazgató, hozzátéve: "ha az új szerzeményeket összerakjuk, megnézzük mit építettünk, és milyen mértékben nőtt az OTP mozgástere, helyes azt állítani, hogy kiléptünk saját árnyékunkból, nem vagyunk többé egy kis piac bankja" - idézte Csányit a hírügynökség.

Az elmúlt tizenkét hónap során az OTP Oroszországban, Ukrajnában, valamint Szerbia és Montenegróban hajtott végre felvásárlás-sorozatot.

Csányi azonban azt is hozzátette, hogy az OTP terjeszkedése újraindulhat, amint az integráció lezárult. Ennek kapcsán a Balkánt és a szovjet utódállamokat egyaránt a bank célterületeinek nevezte. Mint mondta, Oroszországban egy igen erős vezetés kiépítésének előrehaladott szakaszában vannak, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy gyorsan tudnak terjeszkedni a legjobban fejlődő orosz tagköztársaságokban, valamint a szovjet utódállamokban is, - például Kazahsztánban - ahol a gazdasági élet a legvirágzóbb.

Az OTP vezérigazgatója nem számít problémákra a pénzügyi integrációt tekintve, mivel bankja megcsapolhatja a már meglévő leánycégek alapjait is, - így a bolgár és szlovák egységekét - alárendelt kölcsönök révén.

- A tőkeinjekció szükséges az OTP tevékenységének horvátországi és romániai terjeszkedéséhez... és az ukrajnai, valamint szerbiai üzletek újraszervezésére és kiterjesztésére - tette hozzá Csányi, akit a Reuters idézett.

Az OTP Bank a Crnogorska komercijalna banka (CKB) akvizíciójának zárása után "tart egy kis szünetet" az akvizícióban, megpróbál a csoport konszolidálására koncentrálni - erősítette meg Wolf László vezérigazgató-helyettes még októberben, Podgoricában tartott sajtótájékoztatóján.

"Hivatalosan nem fogalmaztuk meg, milyen hosszú lesz a szünet, de 2007 első felében nem fogunk bele újabb akvizícióba. Ha persze jönne egy egyedi lehetőség, lehet hogy nem hagynánk ki, ennek bekövetkezését azonban valószínűtlennek tartom" - mondta.

Az OTP tőkehelyzete miatt sem akar egyelőre tovább vásárolni. Mint Wolf elmondta, egy jelentős akvizícióba már csak tőkeemeléssel tudnának belekezdeni, azt pedig nagyon meg kell fontolni, érdemes-e tőkefelhígulást kezdeményezni.

A román CEC tenderen benn van ugyan az OTP kötelező ajánlata, ám Wolf szerint nyerési esélyeik nem túl biztatóak (a beadott kettő közül övék az alacsonyabb ajánlat). Azt sem tudni, mikor akarják befejezni a CEC privatizációját - tette hozzá.

Az OTP Bank Magyarországon kívül nyolc országban van jelen. A csoport mérlegfőösszege a már megvásárolt bankokkal eléri a 21 milliárd eurót, az akvizíciók lezárásával pedig az év végére meg fogja haladni a 24 milliárd eurót.

A megállás azért is fontos, mert a leánybankok nagy részét az idén vásárolta az OTP és sok elemző már az eddigi akvizíciókat is soknak találta - mondta a vezérigazgató-helyettes, aki mégis úgy véli, hogy a lehetőségeket meg kellett ragadni, mert nem biztos, hogy jövőre is elérhetőek lennének.

Azokon a piacokon, amelyekre az OTP az idén belépett, jóval alacsonyabb a banki penetráció, a hitelállomány aránya a GDP százalékában 25-34 százalék. Ebből következően a hitelállomány várható növekedése az új piacokon 25 százalék lesz a következő években - hangsúlyozta Wolf.

(MTI/Reuters)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.