Tűzijáték: az ombudsmanok szerint a MeH az elsőszámú felelős

A rendezvény megrendelőjeként a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) az elsőszámú felelős az augusztus 20-án történtekért; az ezzel foglalkozó ombudsmani vizsgálat sorozatos hibákat állapított meg a tűzijáték előkészítésében és lebonyolításában - közölte Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országos biztosa csütörtökön Budapesten.

Hivatalból indított vizsgálatuk során azt vizsgálták, hogy a jogintézmények és a jogokat alkalmazó szervezetek együttesen eleget  tettek-e az alkotmányban biztosított alapjogok, kiemelten az élethez való jog védelmének, illetve az államot terhelő, úgynevezett objektív intézményes életvédelmi kötelezettségnek - mondta a vizsgálat eredményeit ismertető sajtótájékoztatón Lenkovics  Barnabás, hozzátéve: "Egyértelműen kimondjuk, hogy nem".

Kiemelte, hogy a MeH által a rendezvény lebonyolítására kötött szerződésben szó sem esett arról, hogyha pánik tör ki, ha terrorista cselekmény történik, vagy ha meteorológiai katasztrófa sújt le, azaz az emberek testi épsége veszélybe kerül, akkor ki, milyen intézkedést jogosult tenni az adott pillanatban. "Ez súlyos hiányosság" - mutatott rá.

Az ombudsman közölte: a megrendelőnek bármely pillanatban joga lett volna vis maiorra hivatkozva lefújni a rendezvényt, és ezért semmiféle kártérítési kötelezettsége nem lett volna.

Mint mondta, jelentésükben utaltak arra, hogy ezt a magánjogi szerződésbe is bele lehetett volna foglalni, azonban erről abban egy szó sem volt. Lenkovics Barnabás hangsúlyozta, hogy a vállalkozó még utasításra sem végezheti el az általa vállalt tevékenységet, ha az életet, vagy vagyonbiztonságot veszélyeztet. Az, hogy a munkáltató milyen felelősséget kér számon és milyen szankciókat alkalmaz, "az már egy másik szint, munkajogi, és munkaügyi bírósági szint, illetve fegyelmi felelősség szintje" -  tette hozzá.

Lenkovics Barnabás arra is felhívta a figyelmet: korábban a tűzijátékot csak a Gellérthegyen tartották, hogy azt a városból bárhonnan látni lehessen. Ám évről-évre egyre több helyről lőtték fel a rakétákat, és egyre nagyobb tömegeket vonzott. Úgy  fogalmazott: "Valahogy úgy senki által át nem gondoltan terebélyesedett" az augusztus 20-ai rendezvény.

Ami történt, az többéves folyamat végeredménye volt, s meteorológiai katasztrófával párosult - mutatott rá, hozzátéve, hogy a következő ilyen rendezvény kapcsán nagyon át kell gondolni a tennivalókat.

Ismertetése szerint jelentésüket megküldték az érintett  szervezeteknek, 60 nap áll rendelkezésükre, hogy válaszoljanak. A válaszokat összesítik, majd azokra is reagálnak.

Takács Albert, az állampolgári jogok biztosának helyettese szerint hiányoznak azok a biztonsági elemek, amelyek alapján megelőzhetőek az ilyen tragédiák. Magánvéleménye szerint nagyobb baj is történhetett volna.
Kiemelte: véleménye szerint elképesztő könnyelműség, hogy utasszállító repülőgép repült el alacsonyan a Duna felett, és a hidak alatt, a folyó felett repülőshowt rendeztek. Mint mondta, nem kellene megvárni, míg az egyik repülőgép "leesik" a dunaparti házsorokra, hiszen "iszonyatos kockázat van ebben is".

Arra a kérdésre, hogy ki lehet-e mondani a személyi felelősséget, ajánlanak-e személyi felelősségre vonást, Takács  Albert azt mondta, "azért nem merném kimondani, mert nem tudom, ki a felelős", amelyhez Lenkovics Barnabás hozzátette: "de fel kell tárni".

A mellékleteivel együtt 31 oldalas jelentés rövidített változatából egyebek között kiderül, hogy az ombudsmanok felhívták a figyelmet: az MTA irányításával, a globális éghajlatváltozás  gazdasági és társadalmi hatásainak elemzésével foglalkozó Vahava-projekt már több ízben javaslatot tett egy városi  vihar-előrejelző rendszer kiépítésére, amelyben a város jól látható pontjain elhelyező viharjelző lámpák működésével kellő időben  informálnák a lakosságot a közelgő viharról.

A jelentés szerint valamennyi érintett szerv bizonytalan volt a teendőiben, a döntési jogosultságaiban, ebből következően nem egyértelműen tisztázott a felelősség viselése sem.

A milliós tömeggel összefüggő kockázatokat a katasztrófa előtt  senki sem vizsgálta, nem készült elemzés például azzal kapcsolatban,  hogy a riasztási láncban szereplő "áttételek" jelentősen  meghosszabbítják a beavatkozás idejét.

Kiemelték, hogy a mentőszolgálat a rendezvényt 12 mentőegységgel - 3 rohamkocsi, 7 esetkocsi és 2 "tömeges baleseti egység" - biztosította. Ezzel szemben a tevékenységüket szabályozó rendelet szerint olyan rendezvényeknél, amelyeken több mint 100 ezren vesznek rész, 50 ezer emberként további egy-egy rohamkocsi szükséges.

Megállapításaik szerint a rendőrség volt az egyetlen olyan hatóság, amelyhez a közeledő viharról szóló információk még a vihar kitörése előtt eljutottak. Így a rendezvény elhalasztását, vagy leállítását - jogszabályban  rögzített, konkrét felhatalmazás nélkül is - tekintettel a közveszélyre az alkotmány és több törvény általános rendelkezései alapján is meg lehetett volna, illetve meg is kellett volna tenni. 

Az ombudsmanok jelentése letölthető az internetről.

Hatvan napon belül válaszol a kormány

A kormány hatvan napon belül válaszol az augusztus 20-i viharral  kapcsolatos ombudsmani vizsgálat megállapításaira - mondta csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján Danks Emese.

A kormányszóvivő úgy fogalmazott: a jelentés főbb pontjaival egyetért a kabinet - ilyen az állami szerveknek az állampolgárok életét és biztonságát megóvó kötelezettsége -, ám bizonyos szakmai kérdésekben más álláspontot képvisel.

Danks Emese hozzátette: nem biztos, hogy rendőri intézkedéssel rövid idő, mintegy tizennégy perc alatt a több milliós tömeget el lehetett volna távolítani a helyszínről a tűzijáték kezdete előtt.

Fidesz: Szilvásy György hazudott

A Fidesz frakcióvezetője szerint a MeH felelősségét állapította meg az ombudsmani jelentés, így most már csak az a kérdés, hogy Szilvásy György levonja-e a konzekvenciákat, és lemond-e posztjáról. "Az ombudsmani jelentésből kiderül, hogy a MeH nem tett eleget jogszabályi kötelezettségeinek, Szilvásy György miniszter pedig hazudott is, amikor az általa kezdeményezett vizsgálat végén elháríthatatlan körülményekről beszélt, amelyekről szerinte az ünnepség lebonyolításáról szóló szerződés sem rendelkezett" - mondta Navracsics Tibor budapesti sajtótájékoztatóján csütörtökön.

A fideszes politikus szerint ugyanakkor az ombudsmani vizsgálat  azt állapította meg, hogy szerződés rendelkezett ezekről a körülményekről, így mulasztás történt, elsősorban, a főszervező MeH részéről.

(forrás: MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.