Tízéves mélyponton a beruházások

A beruházási kedv tízéves mélypontra zuhant, immár két negyedévben is csökkent. A kutatók egyelőre nem értik, hogy a vállalatok a nyugat-európai konjunktúra mellett miért nem ruháznak be Magyarországon.

Rossz jel - egyelőre ennél sokkal többet a gazdaságkutatók sem tudnak mondani arról, hogy a lendületes export, és az élénk nyugat-európai konjunktúra ellenére a vállalatok beruházásai visszaestek Magyarországon. A KSH tegnap kiadott legfrissebb adatai szerint a harmadik negyedévben 3,8 százalékkal csökkentek a beruházások, ezen belül az építési munkák értéke 2,6, a gépberuházásoké 5,4, a feldolgozóipari fejlesztéseké 4,5 százalékkal maradtak el a múlt év hasonló időszakához viszonyítva.

A KSH számításai szerint jelentős a visszaesés a híradás-technikai termékek gyártásában, a gyógyszergyártásban és a műszergyártásban is. Hanyatlottak a közigazgatás és a központi költségvetés beruházásai, a lakásberuházások. Az egyedüli kivétel az autópálya- és hídépítés.

A beruházási kedv már a második negyedévben hanyatlott, 3,6 százalékkal - 1996 óta, tehát tíz éve nem volt példa ilyen mértékű zuhanásra. A második negyedévi visszaesésről azonban még sokan azt gondolták, hogy csak kisebb megingásról van szó. A harmadik negyedévi adat ezzel szemben azt mutatja, hogy komolyabb problémáról van szó.

Az okokat ugyanakkor nehéz felsorolni, hiszen az adat a kutatókat is meglepte. Az MNB még csupán a második negyedévi felmérés ismeretében, a múlt hétfőn kiadott inflációs jelentése is felvetette már, hogy az ipari termelés erőteljesen nő, a vállalati kapacitáskihasználtság historikusan magas szinten van, így meglepő a beruházási kedv visszaesése. Az elemzés akkor még azt feszegette, vajon lesz-e pozitív korrekció rövid távon - de nem lett. Az MNB erre az évre 4,2 százalékos beruházás-bővülést prognosztizált, a kormány új konvergenciaprogramjának tervezete 5,5 százalékot, ám a legfrissebb számok fényében igencsak kérdéses, nem voltak-e túlzottan optimisták ezek a feltevések.

Kérdés, mi várható a negyedik negyedévben - jegyzi meg Karsai Gábor, a GKI ügyvezető igazgatója, hozzátéve, hogy az év utolsó három hónapja talán felívelést hoz majd. Ennek ellenére most úgy tűnik, az idén legfeljebb két, jövőre pedig három-négy százalék körül alakulhat a beruházási index. (A GKI októberi előrejelzése erre az évre még öt, jövőre hat százalékot prognosztizált.)

Ádám Zoltán, a Kopint-Datorg munkatársa egy-két negyedév adatából még nem vonna le hosszú távú következtetést. A számok az előző év azonos időszakához viszonyítanak, az idei folyamatok ezért nem láthatók kristálytisztán. A költségvetés visszahúzódása még kedvező jel is lehet a stabilizáció szempontjából. A kutatóintézet felmérései nem sejtetnek fokozódó borúlátást a vállalatok körében, s a feldolgozóipari beruházások visszaesése sem tekinthető drámainak - mondja a szakember, hozzátéve: szó nincs arról, hogy menekülne a tőke. Elképzelhető, hogy a választások előtt és után némi elbizonytalanodás lett úrrá a cégeken, de jövőre javulhat a helyzet. A gyengébb negyedéveket fellendülés követheti. Ez persze egyelőre csak remény, a helyzet megítéléshez több adatra lesz szükség a következő hónapokban - mondja a szakember.

A minden várakozást alulmúló beruházási adatot kissé talányosnak találja Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató munkatársa is, aki úgy véli: az állami beruházások terén csendes megszorítás folyhatott az idén, a választások ellenére. De további kérdéseket vet fel, hogy ha az export lendületesen bővül - az első kilenc hónapban euróban számolva a kivitel 15, a behozatal 13 százalékkal növekedett -, ez miért nem gerjeszt termelő beruházásokat. Miért nem serkenti a beruházásokat az európai konjunktúra, s - ha leszámítjuk a Budapest Airport tavalyi privatizációját - miért nem látszik a 2005-ös szinttel lényegében megegyező, tehát az idén is igen élénk külföldi működőtőke-beáramlás hatása, amelynek nyomán a múlt év egészében csaknem öt százalékkal nőttek a beruházások. De az elkészült autópályáknak is újabb fejlesztéseket kellene vonzaniuk.

A KSH nemrégiben tette közzé a harmadik negyedévi előzetes GDP adatot, amely 3,6 százalékos, lassuló gazdasági növekedést jelzett. A részletes adat december első felében jelenik meg - ez adhat választ a most még csak megfejteni próbált talányokra.

A Hankook még belevágott. Mások a fékre léptek
A Hankook még belevágott. Mások a fékre léptek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.