Bush elnök új iraki politikáról tárgyal

Ammánban kétnapos csúcstalálkozót kezdett tegnap este George W. Bush amerikai elnök és Nuri al-Maliki iraki kormányfő. Utóbbira két oldalról is súlyos nyomás nehezedik: az amerikaiak azt akarják tőle, hogy fegyverezze le a síita milíciákat - a legnagyobb katonai erővel rendelkező Muktada asz-Szadr hitszónok viszont megpróbálta megakadályozni, hogy egyáltalán találkozzon Bush elnökkel.

A kormányfő bázisához tartozó radikális síita pártszövetség miniszterei távoztak a kormányból, és követelik, hogy Bagdad ne hosszabbítsa meg az ENSZ lejáró iraki mandátumát.

Bush a jordániai tárgyalások előtt azt mondta, hogy rugalmas a pozíciója, de egyre nem hajlandó: nem vonja ki a csapatokat, mielőtt elvégeznék a feladatukat. A Pentagon most azt tervezi, hogy a szunnita Anbar tartományból kivonják a tengerészgyalogság egy részét, és három zászlóaljat átirányítanak Bagdadba, ahol a szekták háborúja már elviselhetetlen mértéket öltött.

Az USA diplomáciai erőfeszítéseket folytat, hogy - a szunnita Jordánia, Szaúd-Arábia és Egyiptom segítségével - a mérsékelt iraki szunnita politikusokat rávegyék al-Maliki kormányának támogatására. Az asz-Szadrhoz (és közvetve Iránhoz) húzó síita milicisták azonban beépültek a rendőrségbe, és halálbrigádokba szerveződve gyilkolják a szunnitákat. A feszültség fenntartását szolgálják a szunnita al-Kaida megbízásából végrehajtott véres merényletek is.

Az NBC televízió bejelentette, hogy az iraki helyzet leírására ezentúl a polgárháború kifejezést használja. A CNN és a többi hírtévé még kitart a "polgárháború felé tartó válság" mellett. A nagy lapok közül a New York Times és a Los Angeles Times már hetek óta polgárháborúról ír. A szemantikainak tűnő vita politikai tartalmat hordoz. Miután kiderült, hogy Iraknak nem voltak tömegpusztító fegyverei, a háborút a Fehér Ház a demokrácia és a stabilitás közel-keleti kiterjesztésével indokolja. Ha polgárháború van, akkor ez a feltétel sem áll fenn, vagyis Bush érvrendszere megbukott. A közvélemény semmiképpen sem támogatja, hogy a katonák életét egy polgárháborúban kockáztassák, egyre nagyobb a nyomás a csapatkivonás érdekében.

Washingtonban most mindenki a James Baker volt külügyminiszter és Lee Hamilton volt képviselő által vezetett kétpárti bizottság ajánlásaira vár. Ezek között első helyen egy Szíria és Irán részvételével megtartandó közel-keleti konferencia szerepel majd. Mahmud Ahmadinezsad iráni elnök vasárnap azt mondta, hogy kész segíteni Amerikának kijutni az iraki mocsárból - ha ez megváltoztatja Teheránnal szembeni magatartását.

Bush-ellenes tüntetés Ammánban
Bush-ellenes tüntetés Ammánban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.