Kórházba került az éhségsztrájkoló Seselj
Seseljt a scheveningeni börtönkomplexum kórházába szállították át, hogy egészségi állapotát folyamatosan ellenőrizzék és szükség esetén az orvosok közbeléphessenek. Hága elővárosában, Scheveningenben található a Nemzetközi Törvényszék börtöne, és 2003 óta itt tartják fogságban Seseljt.
A szóvivő elmondta, hogy a táplálkozás és a gyógyszerek elutasításával Vojislav Seselj súlyos veszélynek tette ki egészségét. Kórházba szállításának elrendelésével a Nemzetközi Törvényszék azon kötelezettségének tesz eleget, hogy gyógykezelést biztosítson a scheveningeni börtönben őrzött foglyoknak.
Refic Hodzic korábban, a szerdai nap folyamán tartott sajtóértekezletén már jelezte, hogy ha orvosi szempontból szükséges lesz, a törvényszék közbelép és gondoskodik az éhségsztrájkoló szerb politikusról. Arra a kérdésre akkor nem volt hajlandó válaszolni, hogy a beavatkozásba beleértendő-e a vádlott esetleges kényszertáplálása is.
Az 52 éves Vojislav Seselj a legerősebb szerb parlamenti párt, a Szerb Radikális Párt elnöke, és ő vezeti pártja listáját a jövő januárra kiírt szerbiai parlamenti választáson. A hágai Nemzetközi Törvényszéken hétfőn kezdődött meg pere, de nem jelent meg a tárgyaláson arra hivatkozva, hogy túl gyengének érzi magát.
A bírók Seselj távollétének megállapítása után úgy döntöttek, hogy a kirendelt ügyvédnek kell képviselnie a háborús bűnökkel vádolt politikust a tárgyaláson. Seselj az éhségsztrájkkal éppen a védelmére hivatalból kirendelt ügyvédek ellen tiltakozik. A bíróság még korábban, arra az esetre rendelte el alkalmazásukat, ha Seseljtől meg kell vonni azt a korábban megadott jogát, hogy ellássa saját védelmét. A tárgyalást előzőleg több alkalommal elhalasztották.
Seselj 2003 februárjában önként adta fel magát, de ártatlanságát hangoztatta, megkérdőjelezte a törvényszék legitimitását és fogadkozott, hogy a pert cirkusszá változtatja. A politikus ellen kilenc pontban emeltek vádat a Jugoszlávia felbomlásakor kirobbant háború és az etnikai tisztogatás során elkövetett bűncselekményekért. A Horvátországban, Boszniában és a Vajdaság területén 1991 és 1993 között elkövetett, emberiesség elleni bűntettekkel, polgári lakosok elűzésével vádolt Seseljt a törvényszék életfogytiglani börtönre ítélheti.
(MTI)