MSZP-MDF összeborulás Újbudán
A Magyar Demokrata Fórum támogatását megnyerve négy évig biztos többséget tudhat maga mögött Molnár Gyula, XI. kerületi szocialista polgármester. A támogatás ára, hogy helyetteseként egy MDF-es alpolgármestert is választottak. "A megállapodás nem koalíciós szerződés, a stabil városvezetés biztosítása érdekében, a közérdek szolgálatára kötöttük meg" - hangsúlyozta a polgármester. Ennek megfelelően a felek vállalták, hogy a minősített többséget igénylő döntések esetében előzetesen egyeztetnek, és amennyiben az előterjesztés Újbuda érdekeit szolgálja, akkor azokat közösen támogatják.
A megállapodásra azért volt szükség, mert a 38 tagú testületben az MSZP-SZDSZ, 19 mandátumhoz jutott. Csakhogy a kiegyensúlyozott munkához, így például az alapvetően fontos költségvetés elfogadásához, de általában is a rendeletalkotáshoz legalább 20 támogató szavazatra van szükség. A kerületi MDF-fel kötött 2010-ig szóló megállapodásnak köszönhetően az ellenzék lényegében a 16 tagú Fidesz-KDNP frakcióból és az egy szem MIÉP-es képviselőből áll.
Mindez praktikusan tehát azt jelenti, hogy Újbudán tovább folytatódhat az előző négy év stabil helyi kormányzása, jóllehet az akkori 20 képviselőt jelentő baloldali többség a kerületet érintő alapvető kérdésekben számíthatott a konzervatív városatyák egy részére is. Ilyen volt például Újbuda városfejlesztési és a közlekedési koncepciója, melyeket a 20-18-as "felállást" jóval meghaladó arányban fogadtak el. A városrész egyébként a tekintetben is politikai kuriózum, hogy több párt budapesti elnöke is a XI. kerületi képviselőtestületben foglal helyet, a polgármester az MSZP-t, Lakos Imre az SZDSZ-t és Kupper András a Fideszt képviseli.
A XI. kerület tegnapi ülésén egyébként összesen négy alpolgármestert választottak Veresné Krajcár Izabella (MSZP), Bács Márton (MSZP), Lakos Imre (SZDSZ) és az MDF-es Fodor Vince személyében. A politikusok december elsejétől töltik be hivatalukat. A bizottsági helyek elosztása a polgármester korábbi ígéretének megfelelően tükrözi a választói akaratot, azaz, a kormányoldal és az ellenzék fele-fele arányban delegálhat képviselőket, illetve elnököket a grémiumokba.
Másképp látja azonban mindezt a Fidesz-frakció vezetője, Kupper András, aki az MDF árulásánkat tartja a történteket, mivel a jobb- és a baloldal közötti egyenlő erőviszonnyal lehetőség lett volna a konszenzusos politika kikényszerítésére. Ebben az MDF-fel korábban meg is egyeztek, márcsak azért is, mert Molnár Gyula egyedül a demokrata fórummal volt hajlandó egyeztetni a kerület jövőjéről, így az MDF képviselhette volna a konzervatív pártok álláspontját is. A megállapodással azonban ezt lehetetlenné tette. A helyi MDF-ben egyébként "hasadások" mutatkoznak, a megállapodás megosztja a pártot is, mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy másik képviselőjük, Szőke László is kivonult a szavazásról - hangsúlyozta a frakcióvezető.
Kupper András szerint a baloldal és az MDF egymásra borulásának árulkodó jele maga a rendkívüli testületi ülés összehívása is. Ehhez ugyanis írásos indoklásra lett volna szükség, ám ez elmaradt. Jelen voltak viszont az esküjükre váró külső bizottsági tagjaik és tanácsnokaik, ami azt jelenti, előre tudták az ülés kimenetelét. A többi jobbolali párt azonban az írásos előterjesztést csak az ülés megkezdése előtt kapta kézhez, így idő hiányában nem tudták megnevezni delagáltjaikat. Az ülés gyors levezénylését indokolhatta az is, hogy ma ülésezik az MDF helyi közgyűlése, amelyik vélhetően nem szentesítette volna a "kvázikoalíciót" az MSZP-SZDSZ-szövetséggel. A Fidesz egyébként jogsértőnek tartja a szavazási procedúrát, melyet a már kialkudott húszfős többsége ellenére is többször meg kellett ismételnie az MSZP-nak, az SZDSZ-nek és az MDF-es alpolgármesternek. Ezzel szemben Molnár Gyula úgy látja, jogszerű döntés született, mert más határidővel és módosított tartalommal szavaztak újra a titkos voksolás után. (A módosítás lényegében azt jelenti, hogy egy napos eltéréssel, "csak" december 1-étől ketyeg a hivatalos alpolgármsteri és bizottsági megbízatások ideje - a szerk.) A polgármester szerint egyébként aki akarja, döntésüket a közigazgatási hivatalnál megtámadhatja.
Ami pedig a bizottsági helyek arányos, fele-fele számú elosztást illeti, Kupper András szerint a külső tagok esetében ez az elv már egyáltalán nem érvényesül. Külön érdekesség, hogy a mindössze két tagú MDF egy alpolgármesteri széket, az amúgy a jobboldali frakciókkal együtt prosettáló Szőke László személyében pedig az egyik legfontosabb, a városüzemeletetési bizottság elnöki tisztjét is megkapta, további hat embert pedig külső bizottsági tagként delagálhat. Eközben a 17 képviselővel jelenlévő Fidesz, KDNP és MIÉP összesen jelölhet hat külső tagot - mutatott rá a frakcióvezető.
Az MDF budapesti elnöke, Almássy Kornél visszautasítja a Fidesz vádjait. Utalva az ország, de a főváros több kerületében (Dunaújváros, Bicske, a VIII. kerület és hallgatólagosan Újpest stb.) is megkötött, az "országos viszonyoktól eltérő színes, SZDSZ-Fidesz, MSZP-Fidesz kvázikoalícókra", úgy fogalmazott: egészen érdekes, hogy amit a Fidesz megtehet máshol, azt az MDF esetében megbélyegzi. "Ez visszataszító magatartás" - húzta alá az elnök. Elmondta, mivel Újbudán patthelyzet alakult ki a politikai oldalak között, a városrész érdekét, a működőképesség biztosítását kellett szem előtt tartani. Ez történt a már említett többi színes kvázikoalíció esetében is.
Az árulással vádolt, alpolgármesterré választott Fodor Vincének a párt alapszabálya szerint a megállapodás megkötéséhez nem volt szüksége a helyi MDF-közgyűlés jóváhagyására. Ugyanakkor tárgyalásairól folyamatosan egyeztetett az MDF budapesti és országos elnökségével is. Szó sincs tehát valamiféle különpaktumról, a megállapodást a vezetőtestületek jóváhagyásával kötötte meg. Szőke László kivonulása ezért is kissé meglepő, miközben maga az egyik legfontosabb bizottság elnöki tisztségét töltheti be. Az MDF egyébként a megállapodás szentesítését több feltételhez is kötötte, ezek közül az egyik legfontosabb a kerület három jónevű egyházi iskolájának támogatása, a másik az ifjúsági és sportügyek felkarolása. Ezek betartására a párt erős garanciákat kapott a polgármestertől. Almássy Kornél azt is elmondta, mindebből kitűnik, hogy a mai XI. kerületi alapszervezeti ülés és a szerdai rendkívüli testületi ülés között semmilyen összefüggés sincs, már csak azért sem, mert több budapesti kerületi szervezetnél is ezekben a napokban zajlanak a tisztújító közgyűlések, ez tehát egy egészen véletlen egybeesés.