Egyre többen, egyre "leharcoltabb" eszközökkel dolgoznak az államigazgatásban
Az ÁSZ ellenőrzése során első alkalommal vizsgálta a minisztériumok és országos hatáskörű szervek széles körében az elhelyezési körülményeket, az eszköz-ellátottságot és a 2004-től felerősödő takarékossági intézkedések hatását.
Az ellenőrzés által érintett intézményekben a központi államigazgatásban dolgozók egytizedét foglalkoztatták, a dologi és felhalmozási kiadásuk az ellenőrzött időszakban évente átlag 86-87 milliárd forint volt. Az általuk kezelt gépek, berendezések, felszerelések bruttó értéke 46,9 milliárd forint (az összes központi szerv által kezelt azonos vagyoncsoport 10,5 százaléka) volt.
Az ÁSZ tapasztalatai szerint a minisztériumok és az országos hatáskörű szervek elhelyezése és a rendelkezésükre álló tárgyi eszközök a működőképesség szintjén biztosítottak voltak, de jelentős - és egyre növekvő - színvonalbeli különbségekkel.
A kormányzati intézkedések hatására a központi intézményeknél az előző évi átlaghoz mérten idén szeptember 1-jére az állami vezetők száma a felével csökkent. A központi szerveknél foglalkoztatottak létszáma, valamint a saját épületekben használt összes alapterület nagysága, a személyautók száma az ötödével csökkent. A létszámcsökkenés mértékénél jelentősebben csökkent a mobiltelefonok száma is.
Mint írják, a kormány takarékossági intézkedései is hozzájárultak ahhoz, hogy az elhelyezéssel és a tárgyieszköz-ellátottsággal összefüggő dologi és felhalmozási kiadások összességében a negyedével csökkentek 2002-ről 2005-re. Az ellenőrzésre kijelölt vidéki szervezetek kiadásainak intézménycsoportonkénti átlaga jelentősen elmaradt a vizsgált szervezetek és a központi szervek átlagától.
Az intézményeknek nem volt komoly érdekeltségük a költségvetési előirányzatokkal kapcsolatban a számviteli jogszabályokban előírt információs rendszeren kívül vezetői információs/kontrolling rendszer kialakítására. A költségvetési alkufolyamatban nem jelentett semmiféle előnyt, ha az intézmény az igényeit ilyen módon támasztotta alá - olvasható az összefoglalóban.
A felmérés alapján az intézmények negyede nem saját ingatlanban működött, jellemző volt a megosztott használat. Az intézmények szervezeti egységei szétszórt elhelyezése miatt a munkaszervezés, az irányítás, az előzetes- és utólagos vezetői ellenőrzés időigényesebb és költségesebb volt.
Az ÁSZ ellenőrzésének tapasztalatai összességében azt a kedvezőtlen tendenciát támasztották alá, hogy a központi államigazgatás egyre magasabb létszámmal, egyre inkább elöregedő, korszerűtlenné váló eszközökkel működött az egyre rosszabb műszaki színvonalú épületekben.
Az ÁSZ javaslatokat fogalmazott meg a kormánynak a helyzet megváltoztatása érdekében. Ezek a javaslatok a központi közigazgatás optimális működési feltételeinek biztosítása érdekében szükségesnek tartják az állam igazgatási feladatai tartalmának, körének és finanszírozási mértékének meghatározását, az intézmények tárgyi eszközellátottságának normatív finanszírozását, és egy hatástanulmány készítését a központi költségvetési szervek elhelyezésével és működtetésével kapcsolatban.
(MTI)