Az erős gyomrú gyilkos

O. J. Simpson könyvétől még Rupert Murdoch, a bulvárlapok cézárja is elszégyellte magát. A művet végül bezúzták, de az emberi kíváncsiság még a darálónál is erősebb lehet.

Az internetes árverésen a legmagasabb hiteles ajánlat 15 ezer 300 dollár volt. Akadt egymilliós licit is, de azt komolytalannak minősítették, a 15 ezren felüli ajánlatokhoz hitelkártya és a személyazonosság igazolása kellett. Meg se jelent könyvért ennyit még aligha fizettek, ami jól jellemzi az emberi természetet: O. J. Simpson története mindenkit elborzasztott, de azért sokakat érdekel, mi lehet a Ha én tettem című feltételes önvallomásban. Előbb-utóbb ki fog derülni, de egyelőre minden raktári példányt bezúznak, és néhány nap után az e-Bay is levette honlapjáról a kínálatot.

Az 59 éves Orenthal James Simpson lassan négy évtizede hamisítatlan amerikai híresség. Kamaszként San Franciscóban a Perzsa Harcosok utcai banda tagja volt, a fiatalkorúak börtönét is megjárta. Később jó útra tért, tanult, és remek sportoló lett belőle. 1968-ban tűnt fel az Észak-karolinai Egyetem amerikaifutballistájaként, a következő évben elnyerte a legjobb amatőr díját. Profiként is kiváló labdás futó volt, kétszer választották a liga legjobbjának, hatszor szerepelt a Pro Bowl gálán, és 1985-ben a profi futball hírességeinek emlékcsarnokába is bekerült. Sportkommentátorként és színészként folytatta: a Gyökerek című tévésorozatban, illetve a Csupasz pisztoly filmekben a magyar nézők is láthatták. Szóba jött Terminátorként is, ám végül Arnold Schwarzeneggerre esett a választás: O. J.-t túlságosan is jóságosnak találták a gonosz szerepére.

A filmstúdió biztos nem kérdezte meg a feleségeit. Az első 1979-ben vált el tőle, azt követően, hogy harmadik gyermekük nem egészen kétévesen belefulladt a család úszómedencéjébe. A második, Nicole Brown 1992-ben, hétévi házasság és két gyermek után hagyta faképnél, miután egy perpatvar során a jólelkű, kedves embernek tartott családfő kékre-zöldre verte. Nicole többször beszélt arról, hogy fél exférjétől, aki figyeli, sőt meg is fenyegette: megöli, ha más férfival látja. A tragédia 1994 nyarán következett be: Nicole Brownt és egy pincér barátját, Ronald Goldmant átvágott torokkal találták meg. Sok bizonyíték utalt arra, hogy O. J. Simpson volt a tettes. A dúsgazdag sztár ügyvédei alkut kötöttek a hatóságokkal, hogy önként jelentkezik a rendőrségen. E helyett tucatnyi tévés helikopter által egyenesben közvetített lassú üldözés következett, amelynek végén ellenállás nélkül megadta magát: több ezer dollár, egy töltött pisztoly és álszakáll volt nála.

Bírósági tárgyalását egyenesben adták a tévék, az ítélethirdetés minden idők legnézettebb amerikai eseménye volt: több mint 150 millióan ültek a készülékeknél. A felmentés az 1992-es, 52 halottat követelő Los Angeles-i lázongás egyik utóhatása volt: a futballista fekete ügyvédei sikerrel játszották ki a faji kártyát, a rendőrség és az ügyészség pedig ügyetlenkedett a bizonyítékok, illetve a tárgyalási taktika körül. A fekete lakosság egy része kivételével Amerika azóta is meg van győződve róla, hogy O. J. volt a tettes. 1997-ben az áldozatok családjai meg is nyerték a polgári pert, 33 és fél millió dolláros kártérítést ítéltek meg nekik.

A sztár azonban nem fizet. Floridába költözött, ahol nem vehetik el tőle a házát, és a futball-ligától kapott évi 300 ezer dolláros (60 millió forintos) nyugdíjához sem nyúlhatnak. A Ha én tettemért, illetve a Fox tévé műsoráról a közfelháborodás miatt végül levett interjúért eltérő hírek szerint 633 ezer, illetve 3,5 millió dollár közötti összeget kapott - annak ellenére, hogy a projekt végül kútba esett. A The Washington Post a jóérzésű emberek győzelmének minősítette az esetet: még a Fox és Harper Collins kiadó tulajdonosa, a bulvársajtóból meggazdagodott Rupert Murdoch is elszégyellte magát a gyilkosságon keresendő véres milliók miatt. O. J.-nek azonban erős gyomra lehet: szerinte ez a pénz - amelyet a gyerekei kaptak, hogy ne jelentkezhessenek érte az áldozatok családjai - pont olyan, mint amit az ügyről írt többi könyv szerzői kerestek.

A híres rendõrségi fotó O. J.-rõl a Newsweek 1994-es címlapján
A híres rendõrségi fotó O. J.-rõl a Newsweek 1994-es címlapján
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.