A pápa ma Törökországba érkezik

A mai napon egy órakor érkezik meg az ankarai repülőtérre a pápa, aki a VIP-váróban összefut majd a rigai NATO-csúcsra akkor induló Erdogannal.

Puszta negyedórás megbeszélésre számítanak. Ennél azonban fontosabb a pápa és török kormányfőnek az utolsó pillanatig lehetetlennek tartott találkozója. Recep Tayyip Erdogan külföldi elfoglaltságára hivatkozott és cáfolta, hogy iszlámpárti politikusként el akarja kerülni a katolikus egyházfővel való találkozót. A NATO-csúcson való részvételnél azonban fontosabbnak bizonyult a jelentős vendég fogadása. A helyszín nem stílszerű, pápa még nem tárgyalt repülőtéren. A lényeg viszont az, hogy a török és a nemzetközi közvélemény is látja majd az egyházfő és a miniszterelnök - tegnapig még kétséges - kézfogását.

XVI. Benedek négynapos útjának azonban ez még csak a kezdete lesz. A repülőtérről a pápa Kemal Atatürk mauzóleumánál rója le tiszteletét a világi török állam alapítója előtt. Ezután XVI. Benedeket Ali Bardakoglu főmufti várja. Ő a pápai utat már jó előre kedvezőnek, de elégtelennek nevezte ahhoz, hogy eloszlassa a (félreérthető) regensburgi beszéddel gerjesztett muzulmán haragot. A szerdai állomás Szűz Mária ephesosi háza, amely a muzulmánok számára is zarándokhely. Innen a pápa Isztambulba utazik tovább, ahol az 1935-1945 közötti apostoli nuncius, a későbbi XXIII. János egykori otthonában száll majd meg. Csütörtökön XVI. Benedek a konstantinápolyi ökumenikus pátriárkával I. Bartolomaiosszal ír alá közös nyilatkozatot. Ellátogat a templomból mecsetté, majd múzeummá átalakított Aja Szofiába és az isztambuli Kék Mecsetbe.

XVI. Benedeket - ötödik és legnehezebb külföldi útján - 11 vatikáni bíboros kíséri köztük a szentszéki államtitkár Tarcisio Bertone. A törökországi látogatás egyházi missziója a vallásközi párbeszéd az iszlámmal és az ortodoxokkal is, bár ennél is nagyobb jelentősége van a politikai üzenetnek. Pápává választása előtt hét hónappal Ratzinger bíboros még "történelemellenesnek" nevezte Törökország uniós tagságát. Azóta módosított nézetein: az új vatikáni külügyminiszter Dominique Mamberti a napokban hangsúlyozta, hogy a Vatikán nem ellenzi Törökország uniós belépését, ha Ankara teljesíti az ehhez szükséges öszszes feltételt, különösen a vallásszabadságot érintőket.

A vatikáni és olasz titkosszolgálat szerint nagy a pápa elleni merénylet valószínűsége, amellyel a szélsőségesek az ankarai kormány európai uniós politikája ellen is tiltakozni kívánnak. A legnagyobb készültség az Aja Szofia körül lesz: azt, hogy a pápa ide bemerészkedik, a nacionalisták provokációnak tartják.

A múzeummá alakított bizánci szentély, majd mecset visszaszerzését követelik az iszlám tüntetõk Isztambulban
A múzeummá alakított bizánci szentély, majd mecset visszaszerzését követelik az iszlám tüntetõk Isztambulban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.