Hiábavaló a brit korlátozás, kell az olcsó munkaerő
Bulgária vezető napilapja, a 24 Chasa két újságírója hamis iratokkal vállalt munkát Nagy-Britanniában. Napi 50 fontot kerestek egy építkezésen, illetve napi 70 fontot egy ingatlanügynökségnél. Bulgáriában a havi átlagfizetés mintegy 70 font. Az "álruhás" riporterek tapasztalataiból a bolgár lap a minap közölt cikket, Feketemunka - Anglia szégyene címmel.
Az euractiv.hu-n megjelent riportból kiderül, hogy sem a munkaadó, sem az építkezéseken rendszeres ellenőrzéseket végző egészségügyi és biztonsági szakhatóság emberei nem kérték munkavállalási engedély felmutatását. A cikk szerint a szükséges iratokkal nem rendelkező bolgár állampolgárok könnyen találnak munkát a szigetországban az illegális bevándorlást korlátozó londoni intézkedések ellenére. A lap utalt John Reid belügyminiszter nyilatkozatára, miszerint a brit hatóságoknak igen nehéz feladatot jelent majd betartatni a kormányzati korlátozásokat a bolgár és román munkásokkal szemben a két ország januári csatlakozását követően.
Az újságíró beszámolt arról, hogyan ment állásinterjúra egy ingatlanügynökséghez hamis önéletrajzzal és 30 fontért vásárolt belügyminisztériumi iratokkal, ahol elhitték neki, hogy vízumkérelmének teljesítése folyamatban van. A riporter azt mesélte a meg nem nevezett cég humanerőforrás-menedzserének, hogy lejárt a kisvállalkozói vízuma, útlevele pedig a belügyminisztériumban van az újabb vízum miatt. Azonnal alkalmazták, bár a személyazonosságot igazoló egyetlen irata bolgár jogosítványa volt.
Az újságíró elment az észak-londoni Cricklewood Lane és Sheldon Road sarkán működő "feketepiacra", ahol munkavállalási engedély nélküli lengyelek, albánok, románok és bolgárok kínálják munkaerejüket. A riporter reggelenként 6 és 8 óra között várt az alkalmi munkát kínálókra, akik jöttek is: angol cégeknek dolgozó indiai, pakisztáni és albán alvállalkozók. Az olcsó illegális munkaerőt napi 13 órát dolgoztatják 50 fontért, ami az angolok bérének kevesebb mint fele. Íratlan szabályként a dolgozók bérük napi kifizetését kérik.
A riporterek leírták, hogy tíz lengyel munkással együtt hogyan fogadta fel őket egy indiai alvállalkozó ahhoz a londoni építkezéshez, ahol a csoportvezető szintén munkavállalási engedély nélküli bolgár állampolgár volt. Rövidesen egy albán alvállalkozó tett nekik ajánlatot.
A bolgár lap ugyanakkor arról is cikkezik, hogy Bulgária rekordmennyiségű - hatezernél több - külföldinek adományozott állampolgárságot az idén, ami összefügghet azzal, hogy Bulgária januártól az Európai Unió tagja lesz.