Gyurcsány napirend előtt ismét az együttműködést szorgalmazta
"A Nyugat-Balkán nem jelenthet fehér foltot Európa és az Európai Unió testén, Nyugat-Balkán stabilitása és prosperitása nélkül nincsen hosszú távon békés, nyugodt Európa, Európának szüksége van ezekre az országokra" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
Hozzátette: bár nagyon sok lappangó, helyenként nyilvánosan is érzékelhető vita veszi körül a Románia és Bulgária csatlakozását követő időszak bővítési politikáját, Magyarország álláspontja világos.
Szerinte a két ország csatlakozását követően megakadhat a bővítés folyamata, mert nem kevesen úgy gondolják Európában, hogy a felhalmozódott konfliktusok, alkotmányozási vagy versenyképességi nehézségek fő oka, hogy az elmúlt időszakban az unió a szükségesnél, a lehetségesnél, a "menedzselhetőnél" sokkal gyorsabb bővítéspolitikát valósított meg.
Gyurcsány elmondta: ahhoz, hogy meggyőzzük a politikusokat, az uniós közvélemény tartózkodó részét arról, hogy szükségünk van erre a régióra, nem elég a kormány támogatása, de az sem elegendő, ha a kormány és az ellenzék egyetért ebben. Tovább kell menni, és közösen kell szerepet vállalni abban, hogy szövetségeseket találjunk ehhez a politikához - hangoztatta.
Mint mondta, szövetségesek kellenek a régióban és az egész EU-ban. Legelemibb érdekünk ebben az ügyben megküzdeni értük - tette hozzá.
Reakciók - mindenki helyeselt majndem mindent
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője azt mondta: a parlamenti pártok között konszenzus van Magyarországnak a nyugat-balkáni országok felé tanúsított külpolitikájában, és Magyarország nemzeti érdeke, hogy jóban legyünk ezekkel az országokkal.
Mint mondta, van együttműködés a kormány és az ellenzék között Horvátország mielőbbi uniós csatlakozása ügyében, egyetlen olyan politikussal sem találkozott a parlamentben, aki a horvát csatlakozással kapcsolatban bármilyen bizalmatlan megjegyezést tett volna.
Viszont a miniszterelnöknek a megyei jogú városok vezetőivel folytatott megbeszélésével kapcsolatban azt kérte a kormányfőtől: "ha még egyszer egyeztetésre hívja az egyeztető partnereit, akkor próbáljon meg tisztelettel beszélni velük, még akkor is, ha esetleg olyan emberek mennek oda, akiket csak szóban hívott meg itt a parlamentben, de írásban már nem küldte ki a meghívójukat".
Elmondta: ha az uniós bizottság tekintetében a miniszterelnök szerint "csak az elnevezés problémás", akkor nincs szükség ötpárti egyeztetésre. Közölte: a Fidesz vállalja, hogy a jövő hétre megváltoztatja a bizottság elnevezését, és új előterjesztést ad be.
Semjén Zsolt, a KDNP elnök-frakcióvezetője arról beszélt, hogy Horvátország EU-csatlakozását pártja kezdettől fogva támogatta. Elmondta azt is: a KDNP kezdeményezte, hogy 2007 elején legyen egy parlamenti vitanap az ország demográfiai helyzetéről. Itt a Ház megvitathatja a személyi jövedelemadó helyett választható formában bevezetendő családi jövedelemadózásnak a gondolatát.
Eörsi Mátyás (SZDSZ) közölte: a balkáni térség különösen fontos Magyarország számára. Felhívta a képviselők figyelmét arra, hogy jó lenne, ha Magyarország kinevezne egy általános Balkán-nagykövetet.
Mesterházy Attila (MSZP) szerint Magyarország ugyan kis ország, de nagy nemzet, és az érdekeinek a képviseletéhez szüksége van partnerekre.
Elmondta, hogy az MSZP támogatja az uniós források felhasználásának parlamenti ellenőrzésére alakuló eseti bizottság felállítását.
Dávid Ibolya, az MDF frakcióvezetője közölte: pártja soha egy percig nem kérdőjelezte meg Horvátország EU-csatlakozásának szükségességét. A pártok napirend előtt hétről hétre elmondják, hogy "beszélgetnünk kellene arról, hogy valójában mit is jelent az együttműködés", de túl sok a szavakból és még mindig nagyon kevés a tett – mondta Dávid.
(forrás: MTI)