Kökény Mihály óvatos a több-biztosítós rendszerrel
A koalíciós partner, az SZDSZ által szorgalmazott több-biztosítós rendszer lényegében a szlovák modell, amelyben a kötelező szolgáltatási csomagok finanszírozására üzleti biztosítók is vállalkozhatnak. Az emberek arról döntenek, hogy a kötelező járulékfizetésükért cserébe melyik: az állami vagy a magánbiztosító által kínált szolgáltatásokat veszik-e igénybe. - Kétségtelen - mondja Kökény -, hogy azokban az országokban, ahol már hasonló működik, a magánbiztosítók forrást hoznak az egészségügybe, de működtetésük a magas marketing- és a szervezési költségek miatt többe is kerül a biztosítottaknak. S ezt a többletet járulékokból vagy átengedett adóbevételekből kellene megfizetni. Változatlanul nincs jó válasz arra sem, miként lehet elkerülni, hogy az üzleti biztosítók különböző trükkökkel megszabaduljanak a szegény, de sok orvosi feladatot jelentő betegektől, azaz, hogy ne szakadjon ketté szegény- és gazdagellátókra a rendszer. Mindez még a fejlett biztosítási kultúrájú országok számára is probléma, az átmeneti gazdaságokban pedig egyáltalán nem tudtak megoldást, jó választ találni.
Kökény Mihály a miniszterelnök néhány hónappal ezelőtti szavait idézte: ebben a kérdésben nem lehet liberális felindultsággal, de szocialista dogmatizmussal sem dönteni. Vitákra van szükség, ahol kiérlelődhetnek a lehetséges válaszok. Üzleti biztosítók vagy társadalombiztosítót működtető nonprofit szervezetek versenyezzenek? Többszereplős alapbiztosítás, vagy erős, versengő kiegészítő biztosításokat akarunk?
Kökény Mihály szerint, ha most megkérdeznénk száz embert arról, hogy az egészségügyben mit szeretne választani, akkor a legkevesebben a biztosítót említenék. Inkább orvost, kórházat választanának.