A Mol építheti meg a gáztározót

A Mol nyerte a gáztározó-tendert - legalábbis a szakértői bizottság értékelése szerint. Az előzetes várakozásoknak megfelelő eredmény ellen a vesztes E.On a gazdasági miniszterhez fordult a döntés megváltoztatása érdekében.

Az előzetes várakozásoknak megfelelően a Mollal kezdeményez tárgyalásokat a stratégiai gáztározásra alakult Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) Zrt. - derült ki tegnap. A másik versenyben maradt pályázó, a német hátterű E.On Storage korábban jelezte: ha veszít, feltehetőleg bírósághoz fordul.

A kiírás arról volt hivatott dönteni, mely cég építhesse meg legkésőbb 2010-ig az ország 1,2 milliárd köbméteres - egy téli hónap fogyasztásának megfelelő - stratégiai gáztározóját. Ennek több mint százmilliárdos költségét a gázárba építenék bele, amely köbméterenként néhány tíz fillértől 1 forintig terjedne. Az ajánlatok kiszivárgott pontjai szerint a Mol évi mintegy 12 milliárd, az E.On 10 milliárd forintos gáztározási díjat kér, a Mol a szőregi gázmezőn, az E.On a zsanai és a hajdúszoboszlói gáztározóban kívánja a tározót kialakítani. A Mol bevonná az államot tulajdonostársként, az E.On pedig nem. A tender kapcsán az E.On gázüzletágánál úgy vélik: a pályázatot mondhatni a Molra szabták. Szerintük ugyanis a kiírás erősen preferálja az állam tulajdonosi bevonását, ráadásul a Mol egyik leánycégétől kértek "független" szakvéleményt a hozzájuk irányuló vezeték bővítésének költségeit illetően. Az pedig nem volt a tender tárgya, hogy ha a szőregi mezőt alakítják át tározóvá, a még benne lévő gázt nem lehet kitermelni, amivel az állam a gázon kívül több tízmilliárd forint bányajáradéktól is elesik. Szerintük a szőregi mező nagyobb geológiai kockázatokat rejt magában.

Ferencz I. Szabolcs, a Mol kommunikációs igazgatója lapunknak az E.On állításait nem kívánta tételesen kommentálni. Megfogalmazása szerint a pályázat összes feltétele nyilvános volt, így igen furcsa, hogy az egyik fél a kihirdetést megelőző napokban talál rajta kivetnivalót. A Mol örül annak, hogy az "összességében olcsóbb és magasabb műszaki színvonalú ajánlat" nyert, és megkezdi a tárgyalásokat a megvalósításról.

Más forrásból úgy tudjuk, a Mol szerint a szőregi mező épp azért a legolcsóbb, mert a benne lévő gáz jórészt "párnagázként" szolgálhat, így azt nem kell beszerezni, ami több tízmilliárddal csökkenti a költségeket. Úgy vélik, geostratégiai okokból jóval előnyösebb egy új helyen tározót létesíteni, mint a régieket bővíteni. Az MSZKSZ pedig azért kérte fel a Mol Földgázszállító Zrt.-t a vezetékekkel kapcsolatos szakvéleményre, mert az országban egyedüli rendszerirányítóként erre csak ez az egy cég jogosult; mindazonáltal a cég szakvéleménye teljesen megalapozott. Bár a beruházások költségét ezek a forrásaink sem közölték, úgy vélik, az E.On-beruházás számláját épp a vezetékbővítés költsége dobja meg.

Az E.On részéről tegnap továbbra sem kívántak hivatalosan reagálni a fejleményekre. Annyit azonban megtudtunk: Kóka János gazdasági miniszternek írt levelükben a következő jóváhagyási szinteken - ilyen például a zrt.-t tulajdonló MSZKSZ igazgatósága - a döntés megváltoztatását kérték. Ha ez nem jár sikerrel, bírósághoz fordulnak - erősítették meg újfent.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.