Lengyel húsnak híg a leve
Ez azt jelenti: mivel a közös tárgyalási mandátumhoz minden tagállam egyöntetű hozzájárulása szükséges, Varsó ellenkezése miatt az EU képviselői egyelőre nem állapodhatnak meg a Kremllel a decemberben lejáró partnerségi megállapodás meghosszabbításáról. Ma Helsinkiben legalábbis semmiképpen sem. - Nem alakul ki joghézag a mostani EU-orosz megállapodás lejártával - mondta Emma Udwin, az Európai Bizottság egyik szóvivője.
A lengyelek - akiket forrásaink szerint igencsak kötött mandátummal képviseltek Brüsszelben - az egy éve orosz részről bevezetett hús-, és zöldségexport-tilalom feloldását követelik. Tegnapra kiderült: az Európai Bizottság vizsgálata szerint voltak ugyan kisebb állat-egészségügyi problémák a lengyel hússal, de ezek megszűntek, s az orosz reakció egészében véve aránytalan. Brüsszel eddig is támogatta Varsót abban, hogy a tilalmat mielőbb fel kell oldani. A minden bizonnyal politikai okokból, a rossz orosz-lengyel viszonynak betudható okokból fenntartott embargó már 400 millió euró bevételkiesést okozott a lengyeleknek.
Varsó eddig a megújítandó EU-orosz partnerségi megállapodás egyik fő elemét, az energiaegyezséget szemelte ki alkupozíciójának erősítésére. Váltig ahhoz ragaszkodott, hogy Moszkva inkább az energiachartát, e nemzetközi, ám főleg európaiak által aláírt egyezményt ratifikálja. Holott tudni lehet: az utóbbi évtizedben gazdaságilag és politikailag is megerősödött Oroszország nem hajlandó olyan mértékben elkötelezni magát a Nyugatnak, mint a '90-es években, pénzügyi válsága és a mostanihoz képest jóval nyomottabb energiaárak közepette. Pedig az európaiak végre garanciákat is szeretnének a nyugati energiavállalatok "átlátható" elbírálására Oroszországban. Az önkényességet szeretnék felszámolni, mondván: a Shellt mondvacsinált környezetvédelmi érvekkel szorították ki a Szahalin-szigeti beruházásából. Abban is erőfitogtatást éreznek, hogy a Kreml támogatását élvező Gazprom nem enged magához közel senkit a Barents-tengeri monstre Stokman-gázlelőhely kiaknázásában.
Miközben az európai pozíció a lengyel vétóval érezhetően meggyengült, Oroszország tovább élezi a feszültséget. Azzal fenyeget, hogy januártól az egész EU húsexportját betilthatja, mivel a belépő Románia és Bulgária egészségügyi szabályai nem jelentenek garanciát az élelmiszer-biztonságra. Brüsszel elismer ugyan kisebb hiányosságokat - sőt egyes romániai és bolgár feldolgozóüzemekből maga kezdeményezte az export visszatartását kilenc hónapra, amíg a higiéniai problémákat meg nem oldják -, de az orosz reakciót itt is eltúlzottnak tartja.
Brüsszel