Felzárkózás helyett leszakadás
A konvergenciaprogramot és a monetáris tanács hét tagját bírálta tegnap Járai Zsigmond jegybankelnök a Magyar Nemzeti Bank szakmai konferenciáján, míg Bokros Lajos, a CEU professzora részletes reformprogramot ismertetett.
Bár hétfői sajtóértekezletén erre még utalást sem tett, a tegnapi tanácskozáson azt mondta Járai, hogy a monetáris tanács rossz döntést hozott a hét elején, amikor nem emelte meg az alapkamatot az inflációs cél védelmében. A jegybankelnök hétfőn elismerte: a kamatemelésre nemmel szavazó hét szakember egyszerűen nem értett egyet a stáb által kidolgozott inflációs jelentés tartalmával, illetve a jövő évi és a 2008-as áralakulásra adott prognózissal.
Járai stagflációs veszélyt említett, vagyis amiatt aggódott, hogy a növekedés megtorpanhat, miközben az infláció irama gyorsul. Szerinte az MNB ennek szeretné elejét venni, ugyanakkor hozzátette: ha kell, szigorítanak a monetáris politikán, amennyiben a középtávú, háromszázalékos inflációs cél veszélybe kerül. Arról is beszélt, hogy a konvergenciaprogram nem segíti a versenyképességet, növeli az adóterhelést, de nem szélesíti az adóbázist, s visszafogja a gazdaság teljesítményét. - A rossz gazdaságpolitika és a rossz államigazgatás kezdi tönkretenni a gazdaságot - jegyezte meg azzal a kiegészítéssel, hogy ma már azt sem tudni, mikor lehet euró Magyarországon.
Szapáry György alelnök - kicsit másképp közelítve a témát - azt mondta, hogy bizonytalanság övezi az inflációs várakozásokat, a béralakulást. Ha a bank túl korán reagál az esetleg egyszeri hatások miatt gyorsuló inflációra, akkor visszafogja a gazdasági növekedés ütemét, ha későn veszi észre a folyamatokat, akkor még magasabb kamatra lesz szükség, s még az infláció is felpörög, hosszabb távon szintén fékezve a gazdaságot.
Nem állam- vagy pénzügyi csőd fenyegeti Magyarországot, mondta Bokros Lajos, hanem a leszakadás. A feltörekvő piacokon jegyzett 25 latin-amerikai, ázsiai és kelet-európai állam között - Kínától Oroszországon át Argentínáig és Csehországig - Magyarország jövőre a legalacsonyabb növekedést produkálja, folyó fizetési mérlegének hiánya pedig a második legnagyobb lesz Törökországé mögött. Bokros kifejtette: gyors növekedés csak kisebb hiány és kisebb jövedelem-újraelosztás mellett lehet tartós, ez csak a kiadások lényeges csökkentésével érhető el, ám a kiadásokat csak szerkezetük változtatása esetén lehet mérsékelni, a szerkezet pedig csak reformok nyomán módosulhat. Nem elég ad-hoc alapon, csak egy-két reformot elindítani. Kritikus tömegre van szükség. A rangsorban első a gyógyítás - a több biztosítós rendszerre áttérés - és az oktatás, majd az adóreform, a nyugdíjreform befejezése, valamint a közigazgatási és önkormányzati reform.