Géppel készül a mézeskalács?
Kiss Zoltán cukrászfamíliában született. Szülei egykoron vattacukrot árultak, később nyalókával és keleti édességekkel bővült a paletta. Fiuk mindig a cukrászatban sertepertélt, így nem csoda, hogy - bár eredetileg műszaki középiskolában végzett, mégis - a szülői cukrászatban kötött ki. - Akkorra már a szüleim is belátták, hogy tántoríthatatlan vagyok. A szívem mindig visszahúzott a cukrászathoz - meséli a magyarszéki fiatalember, aki tizennyolc évesen újult erővel vetette bele magát a munkába, már a terjeszkedésen törve a fejét.
- Mindig is lenyűgözött a mézeskalács-készítés. Úgy gondoltuk, hogy ideje életre kelteni a már kihalófélben levő mesterséget. A vásárokból ismertünk néhány idősebb mestert, tőlük tanultuk újra a szakmát - emlékszik vissza Zoltán. A mézeskalács készítése régi időkre tekint vissza, hiszen már az ókori görögök is sütöttek ünnepeikre mézeslepényeket. Magyarországon már a tizenhatodik században dolgoztak mézeskalácskészítők. Az évszázadokon át virágzó szakma azonban száz évvel ezelőtt, a cukrászat megjelenésével hanyatlásnak indult. A mesterek többsége már nem tudott megélni a mézeskalács-készítésből.
- Manapság is nehézséget okoz kézműves-tevékenységből megélni, ezért folyamatos fejlesztésekre van szükség ahhoz, hogy piacon tudjunk maradni - mondja a fiatal vállalkozó, aki folyamatosan képzi magát. Mivel már túl voltak több sikeres pályázaton, újabb tervet dolgoztak ki. Olyan gépet kerestek, amely megkönnyíthetné a mézeskalács-készítés hosszadalmas és fáradságos munkáját. Végül egy Olaszországban gyártott masina mellett döntöttek, mely alkalmasnak tűnt mézeskalács készítésére. A közel tízmillió forintos, számítógéppel vezérelt gépet az I. Nemzeti Fejlesztési Terv Gazdasági Versenyképesség Operatív Programjának pályázatán elnyert négymillió forintos támogatásból tudták megvásárolni.
- Ez a csodálatos gép három ember háromnapi munkáját egyetlen óra alatt elvégzi. Fantasztikusan nagy segítséget jelent - mondja Zoltán. A dagasztógép által kikevert tésztát rakják az új gépbe, mely maga formázza az anyagot, és különböző töltelékanyagokkal (lekvárral, mogyorókrémmel) is megtölti azt. Mivel a fáradságos munka nagy részét a gép végzi el, Zoltán két alkalmazottjával sokkal több időt tud szentelni a komoly szakmai tudást és tapasztalatot igénylő kézi formázások és díszítések elkészítésére.
A Kiss család vásárról vásárra jár termékeivel. - A különlegességek mindig vonzzák a vásárlókat, ráadásul a mézeskalács nosztalgikus érzéseket kelt, így nem lehet okunk panaszra - mondja Zoltán
Kezdetben hagyományos receptekkel készítették a mézes- süteményeket, majd egyre bővült a kínálat. A mézespuszedlitől a mézeskalácsbábokon keresztül a keleti édességekig számtalan finomságot készítenek. - Mindig is elsőrendű szempontnak tartottuk, hogy az általunk kínált termékek minőségi és egészséges alapanyagokat tartalmazzanak - mondja a cukrász, aki a jövőben speciális termékekkel szeretné bővíteni a kínálatot: Zoltán bioalapanyagokból készült, illetve az ételérzékenységekkel küzdők számára is fogyasztható termékeken töri a fejét.