Gyurcsány újrakezdi a kapcsolatépítést a Balkánon
A magyar miniszterelnök Bosznia-Hercegovinába, Macedóniába, végül Albániába utazik a háromnapos körúton. Elkísérik a térségben érdekelt magyar nagyvállalatok, a Mol, az alumíniumipar, a Magyar Telekom és az OTP vezetői is.
Tegnap délután Bosznia-Hercegovina fővárosában Gyurcsány először Adrian Terzic szövetségi miniszterelnökkel, majd a kollektív államelnökség tagjaival tárgyalt. A soros elnök, Nebojsa Radmanovic mellett a két társállamfő, Haris Silajdzic és Zeljko Komsic fogadta. A boszniai szerb államrész, valamint a bosnyák (muzulmán) és a horvát államrész sajátos föderációjának fenntartásában 600 magyar békefenntartó katona is részt vesz, ők várhatóan ilyen létszámban maradnak a nemzetközi kontingens karcsúsítása után is.
Az üzleti kapcsolatokban a magyar multik tőkekihelyezésekben és beszerzésekben is érdekeltek, erről tegnap gazdasági együttműködési megállapodást írtak alá. Ez az agráriumtól az energetikán keresztül az elektronikáig mintegy két tucat területen ígér kölcsönös hatósági és kamarai segítséget az üzletekhez, biztosítva a jogi feltételeket. Merényi Miklós gazdasági szakállamtitkár a Népszabadságnak elmondta: jó tapasztalatok vannak Boszniával az úgynevezett kötött segélyhitelezésben. A magyar államnak amúgy is kötelessége egy sokoldalú nemzetközi egyezség alapján segélyezni Boszniát, ezt a tizenötmillió eurót azonban a bosnyákok magyar cégeknek megrendelést és piacot nyújtva használhatják fel. A tuzlai ivóvíz-ellátás már így valósult meg magyar keretben, újabb projektek is készülnek. Mindez nemcsak kezdőlökést, hanem tartós lendületet adhat a magyar "behatolásra" - amely külpolitikánk új fő iránya. Gyurcsány egyébként szorgalmazta, hogy az Energopetrol végleges megszerzésében ne akadályozzák a Molt.
A tárgyalások után Gyurcsány újságíróknak elmondta: Magyarország szerint Bosznia-Hercegovina megérett arra, hogy az EU- és NATO-csatlakozás intézményes előszobájába a partnerségi szerződés keretébe kerüljön. Budapest szövetségesként és egyfajta szószólóként is támogatni fogja Bosznia integrációs törekvéseit. A bosnyák miniszterelnök a Népszabadságnak elmondta: különösen elégedett azzal, hogy Magyarország politikailag, gazdaságilag és diplomáciailag is támogatja Bosznia európai felzárkózását. Magyarország vonzó példaként szolgál Bosznia számára: bármennyire is nehéz az európai követelmények teljesítése, megéri.
Gyurcsány ma Macedóniába, majd Albániába utazik.
Szarajevóból jelenti