Eladás alatt a moszkvai Kerki

Maga alatt vágja a fát Budapest a moszkvai magyar kereskedelmi kirendeltség (Kerki) eladásával - vélik magyar cégek. Egyelőre úgy tűnik, a jövő év második negyedében válik meg az állam zárt tenderen a legnagyobb külföldön lévő ingatlanától. A Moszkva központjában fekvő épületben bérlőként jelen lévő magyar cégek szerint hibás döntés, hogy az állam eladja a becslések szerint 8-12 milliárd forintot érő, 17 ezer négyzetméteres tulajdonát.

Bár az ingatlant kezelő Külügyminisztérium (KÜM) legfontosabb érve, hogy az épület veszteséggel tartható fenn, és milliárdokat kellene költeni a felújításra, a tervezett eladás eddigi eredménye csupán az, hogy a legnagyobb bérlő januártól már máshová helyezi képviseletét. A Richter Gedeon NyRt. (RG) korábban egy teljes emeletért fizetett bérleti díjat. A magyar gyógyszergyártó értetlenkedéssel fogadja az eladási szándékot, mondván, más országok inkább az ilyen intézmények fenntartásával igyekeznek segítséget nyújtani vállalataik külföldi megjelenéséhez. Az RG vezérigazgatója szerint nem veszteséges az épület működtetése, hiszen piaci áron bérelték a helyiségeket. - Ha ez mégsem elegendő, akkor érdemes lenne megtárgyalni az érdekeltekkel, hogy milyen összeg kell a fenntartásra – vetette fel lapunknak Bogsch Erik.

Az Oroszországban idén várhatóan kétszázmillió dollár fölötti forgalmat lebonyolító cég vezérigazgatójának tapasztalata szerint a vállalat orosz partnerei is meglepve fogadják az eladási szándékot. Az RG az általa használt helyiségek megvásárlását is felajánlotta, így tett a szintén itt irodákat bérlő Egis gyógyszergyár is -, ám erre nem válaszolt a KÜM.

- Nem tudjuk, hol tart az eladási folyamat. Sajnálnuk, hogy a KÜM nem tárgyal a fenntartás lehetőségeiről azokkal a stabil bérlőkkel, akik két évtizede jelen vannak, sőt, hozzájárultak az felépítéshez is –- mondta Bogsch.

Az RG elég nagy szereplő ahhoz, hogy magától is megoldja a képviselet kérdését, a kisebb vállalatok azonban, amelyek 30-40 négyzetméteres irodahelyiséget bérelnek, nehezebb helyzetbe kerülnek. Ezek a cégek csak közösen tudnak akkora területet bérelni, hogy az mind nekik, mind a bérbeadónak kifizetődő legyen. (A Kerki bérleti díjai – évente 900 dollár négyzetméterenként - önmagukban nem olcsóbbak a környéken megszokottnál, ám itt a vállalatok csak a nettó hasznos térért fizetnek, ráadásul a járulékos szolgáltatásokat, parkolót, őrzést, étkezési lehetőséget figyelembe véve már kedvezőbbek a feltételek.) A kisebb cégek „csoportos” képviseletének megvalósításához a Székely Árpád moszkvai magyar nagykövet segítséget ígért a nyár folyamán.

–A nagykövetség által küldött ajánlatok semmivel sem kedvezőbbek, mint ami a egyénileg kialkudható – mondta a segítségről Pocsai Lajos. Az Egis Nyrt. kirendeltségének vezérigazgatója szerint máshol a bérleti díj végösszege a jelenlegi duplája lesz. Pocsai úgy látja, messze túlzók azok a vélemények, amelyek szerint az 1984-ben felhúzott épület aggasztó állapotban volna. A kiköltözés időpontjáról hivatalos értesítés nem érkezett, információk szerint azonban a végső dátum március 31.

Az orosz külügyminisztérium forrásai szerint hivatalos jegyzék még nem érkezett hozzájuk a tervezett eladásról. Az ügylethez az orosz kormány hozzájárulása, majd a megegyezés nyomán az államközi szerződés módosítása szükséges. Ezek után elméletileg – bár az ilyen ritkán előforduló ügyletekre nincsen egységes recept, a magyar állam az ingatlant bárkinek eladhatja, amennyiben az nem ütközik az orosz tövényekbe. A magyar állam az eladást zárt tenderen kívánja megvalósítani.

(Moszkvai tudósítónktól)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.