Tubesi javaslat: vissza a Zengőre

A Tubes-hegyi lokátorról tartott lakossági fórumon egyértelművé vált, hogy a létesítmény ellenzőit a HM-nek nincs esélye meggyőzni. A fórumon többen kimondták, hogy a radarnak mégiscsak a Zengőn lenne a legjobb helye.

A korábbi hírekkel ellentétben nem a Zengőre kerülne a tubesi radart kiegészítő úgyenevezett réskitöltő radarberendezés: mint a honvédelmi tárcánál kérdésünkre elmondták, a tárca mobil radar beszerzését tervezi, és ezt nem az elsőként kiválasztott hegycsúcsra kívánják telepíteni. A pontos helyszínt és a mobil radar típusát biztonsági okokból nem hozzák nyilvánosságra.

Pécsett hétfő este lakossági fórumot rendeztek a Tubes-hegyre tervezett katonai lokátorról. Ismert, hogy hazánk légi biztonsága érdekében három, a NATO rendszerével együttműködő lokátort kell építenünk, a katonai szövetség pénzén. A háromból kettő - Bánkúton, illetve Békéscsabán - már áll, a harmadik, a Zengőre tervezett radar a zöldek tiltakozása miatt nem épülhetett meg. A HM - a kormány utasítására - tavaly új helyet keresett, és megtalálta a Tubest. Egy, a közelmúltban elkészült hatástanulmány szerint a szakértők a Tubest alkalmasnak tartják a radar megépítésére. E tanulmány sarkallta arra a HM-et, hogy lakossági fórumot rendezzen az objektumról, Párbeszéd címmel.

Párbeszédről azonban ezúttal sem lehetett szó. A tubesi lokátor ellenzői 18 ezer aláírást gyűjtöttek össze annak érdekében, hogy népszavazás döntsön a lokátorról. A referendum kiírásáról a napokban születhet meg a határozat.

A HM szakértői elmondták a kétszáz fős közönségnek, hogy a radar okozta elektromágneses sugárzás több nagyságrenddel kisebb mértékű, mint amekkora az egészségre veszélyes, s arról is szóltak, hogy a természetet nem károsítja az építkezés, ám a másik oldalt nem győzték meg. Sokan állították, hogy egy 160 ezres város közelébe semmiképp sem szabad radart telepíteni, s őket nem győzte meg az a tény, hogy Budapest határában, a ferihegyi repülőtéren egy hasonló - igaz, polgári célú - radar áll.

Az is szóba került, hogy a 611 méteres Tubesen kevésbé hatékony a radar, mint a 682 méteres Zengőn, hisz az utóbbi hegy kissé kitakarja a tubesi radar "látását." Ha mégis a Tubesen épülne meg a létesítmény, akkor a HM illetékesei szerint - valahol a térségben - szükség lesz egy úgynevezett réskitöltő, mobil telepítésű, kisegítő lokátor létesítésére. Ennek kapcsán Tóth József, földrajztudós, a Pécsi Tudományegyetem korábbi rektora kijelentette: a régiót óvó radar vitathatatlanul a Zengőn lenne a legjobb helyen. Ezt a katonai szakértők is megerősítették. A gondolat folytatásaként az egyik pécsi radarellenző megemlítette: talán meg kellene győzni valahogy az államfőt arról, hogy mégiscsak a Zengőn épüljön meg a lokátor.

Eredménytelen párbeszéd
Eredménytelen párbeszéd
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.