Környezeti engedély Paks üzemidejének meghosszabbítására
A paksi atomerőműben 2003-ban megsérült fűtőelemek csaknem felét már kiemelték az üzemzavar-felszámolási munkálatok során - jelentették ma be sajtótájékoztatón.
Eddig 2.554 kilogramm tönkrement üzemanyagot, a tartályban lévő sérült fűtőelem teljes mennyiségének 44 százalékát szedték ki az atomerőmű 2-es blokkjában a reaktor melletti aknában lévő tisztítótartályból - közölte Kovács József, az erőmű vezérigazgatója sajtótájékoztatón kedden az erőműben.
A tájékoztatón részt vett Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter is, aki előtte megtekintette a kiemelést, majd járt a kiégett üzemanyagok átmeneti tárolójában is, ahol csaknem öt év pihentetés után a tönkrement fűtőanyag elhelyezését tervezik.A miniszter kijelentette: meggyőződött arról, hogy szervezetten és ütemesen halad a 2003 áprilisában történt súlyos üzemzavar során megrongálódott kazetták kiemelése, s alaptalan volt az a hisztériakeltés, ami a munka megkezdésekor tapasztalható volt.
Kovács József a kiemeléssel kapcsolatban elmondta, az utóbbi héten azért gyorsulhatott fel jelentősen a munka, mert az összetört üzemanyag után most az épebb kazettákat emelik ki. Szerdán a munkaplatformot, amiről a kiemelés folyik, leemelik a tisztítótartályról, s a megtelt - a kiégett üzem-anyagkazettákéval azonos méretű tokokat áthelyezik az átmeneti tárolóba.Persányi Miklós újságírók kérdésére elmondta, Magyarország jelenlegi energia-struktúrájában a nukleáris energia nem helyettesíthető. Hogy mi lesz később, az a tudomány és technika fejlődésétől függ - fogalmazott.
Fontosnak nevezte az energiafelhasználás hatékonyságának jelentős növelését, valamint a megújuló energiaforrások, a biomassza, a nap- és a geotermikus energia fokozottabb felhasználását. A szélenergiával kapcsolatban rámutatott: a szélerőmű-park csak úgy fejleszthető, ha mellé energia-tároló erőmű-rendszerek is létrejönnek.A paksi atomerőműben 2003 áprilisában történt üzemzavar, amikor a 2. blokk főjavítása közben a tisztítás alatt lévő 30 darab üzemanyag-kazetta a tisztító tartály nem megfelelő hűtése miatt darabokra hullott.
A mintegy 4 tonnányi üzemanyag-törmelék eltávolítására az orosz TVEL konzorcium kapott megbízást. A cég a paksi atomerőmű szakembereinek irányításával, az Országos Atomenergia Hivatal ellenőrzése mellett október közepén kezdte meg a munkát. A helyreállítás időtartamát hozzávetőlegesen három hónapra becsüli az erőmű vezetése, azonban ez az időpont csak tájékoztató jellegű, nem jelent kötelezettségvállalást az erőmű részéről.
A munkálatok költségét az üzleti tervben 1 milliárd forintra tervezték.Tiltakozik az Energia Klub Paks üzemidejének meghosszabbítása miatt
Az Energia Klub elfogadhatatlannak tartja, hogy a Paksi Atomerőmű üzemidejének húsz éves meghosszabbítására az illetékes környezetvédelmi hatóság kiadta az engedélyt - áll a szervezet közleményében.
A Dél-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség (DD-KTVF) október 20-án jóváhagyta a Paksi Atomerőmű élettartamának 20 évvel való meghosszabbításához készült környezetvédelmi hatástanulmányt. Az Energia Klub közleménye szerint a határozat olyan hatósági eljáráson alapul, amely során alapvető hibákat követtek el, így a szervezet fellebbezést nyújtott be az engedély ellen.
A közleményben szerepel, hogy a hatásvizsgálatból hiányzik a súlyos balesetek vizsgálata. Egy meghosszabbított üzemidejű atomerőműben nagyobb valószínűséggel következhetnek üzemzavarok, balesetek, súlyos balesetek, és tovább növekszik egy esetleges tervezésen túli baleset bekövetkeztének valószínűsége - mutat rá a zöldszervezet. Az öregedési hatások csökkentik a biztonsági tartalékokat. A különböző berendezéseken egyszerre történő öregedés miatti állagromlások összeadódnak, így együttesen nagyobb valószínűséggel vezethetnek meghibásodásokhoz, ami akár komoly a környezeti és egészségügyi károkat okozhat.Bakonyi Ágnes, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium sajtófőnöke elmondta, hogy a hatóság a jogszabályoknak megfelelően hozta meg határozatát. Ez ellen első fokon az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőséghez lehet fellebbezni, majd a bírósági út következik.
(forrás: MTI)