Elöljárói gondoskodás nélkül?

Elöljárói gondoskodás elmulasztása miatt három hete, az MTV-székház ostroma miatt nyomoz a katonai ügyészség - derült ki tegnap azután, hogy az ORFK erősen cenzúrázva nyilvánosságra hozta az Ignácz-bizottság jelentését arról, hogy miért nem tudta megvédeni a rendőrség az MTV épületét.

"A bizottság egyhangúlag megállapította, hogy a 2006. szeptember 17-19-ig terjedő időszakban a Kossuth téren, különösen az MTV székházánál történt események során a rendőrség fellépése törvényes volt. Az alkalmazott rendőri műveletek során az irányítás részéről szakszerűtlenségek mutatkoztak. A végrehajtó és az alparancsnoki állomány feladatát az adott körülmények között a lehető legjobb tudása szerint hajtotta végre. A személyi állomány felszereltségében mutatkozó hiányosságok, az elmaradt és szakszerűtlen elöljárói intézkedések összességében járultak hozzá ahhoz, hogy a rendőri tevékenység kudarcot vallott és számos rendőr megsérült."

Az Ignácz-bizottság egyértelműen a rendőrök rossz felszerelését és a BRFK felső vezetését tette felelőssé a fiaskóért. Az eredetileg 101 oldalas dokumentumból most csak egy 16 oldalas kivonatot tettek közzé, noha korábban már a szaktárca illetékesei is az anyag teljes nyilvánossága mellett törtek lándzsát. A rendőrség korábban még azt közölte, hogy csak a szolgálati titoknak minősülő információkat tartalmazó mellékleteket nem hozza nyilvánosságra. Ehhez képest még az internetes dokumentumban is kifeketítették azt a - nyilván szolgálati titoknak minősülő - információt, hogy melyik kerületi kapitányságnak jelentették a Parlament előtt gyülekező tömeget. A jelentésben az MTV-nél történtekért részben felelőssé tett BRFK-vezetők ellenvéleményét az ORFK nem hozta nyilvánosságra.

A jelentés számos részletét lapunk már közölte. A dokumentum - a már közzétetteken túl - megállapítja, hogy a Szabadság térre vezényelt vízágyú csak 50 százalékos teljesítménnyel működött, a vízágyúra szerelt három könnygázszóró palackból kettőnek a csapja műszaki okok miatt nem nyílt ki, s a vízágyú nem volt feltöltve festékkel. A Rendőrségi Biztonsági Szolgálat terepjárójáról leszerelték a könnygázgránát és gumilövedék kilövésére alkalmas fegyvereket, azok raktárban voltak.

A székház védelmére kirendelt egység tagjainak nem volt gázálarcuk. A literes könnygázszóró palackok hatásfoka nem volt megfelelő, közülük több is fölrobbant, amikor kövekkel eltalálták a vandálok. A jelentés tényként közli, hogy a terepadottságok miatt a téren lovas csoportok alkalmazása nem volt lehetséges. Az anyag szerint a különböző időpontokban az MTV védelmére küldött egységek tevékenysége - az irányítás hiányosságai miatt - nem volt összehangolt, az utasítások gyakran el sem jutottak a végrehajtókig, illetve gyakran félreérthetők voltak.

Tegnap a katonai ügyészség szóvivője bejelentette: az MTV-székház ostroma után nyomozást rendeltek el elöljárói gondoskodás elmulasztása miatt. Ács Tibor azt mondta, hogy körülbelül három hete indult az eljárás, egy feljelentés nyomán, ismeretlen tettes ellen, elöljárói gondoskodás elmulasztásának vétsége miatt. Az országos rendőrfőkapitány parancsnoki nyomozásban vizsgálja az ügyet, ügyészi felügyelet mellett.

Az október 23-án alkalmazott könnygáz okozta haláleset miatt kért vizsgálatot a Deport '56 az országos tiszti főorvostól, mert tudomásuk szerint "a tömegoszlatásnak halálos áldozata is volt, egy fiatal diáklány". Bujdosó László országos tiszti főorvos átfogó vizsgálatot rendelt el, amelynek eddigi megállapításai szerint a szervezet levelében foglaltak minden alapot nélkülöznek. A bejelentésben megnevezett MÁV kórházban halálesetről nem tudnak. A könnygáz alkalmazásának körülményeit, a szer mérgező hatását, veszélyességének mértékét valamennyi közegészségügyi helyen most vizsgálják. Bujdosó szerint a levél állításai alaptalannak tűnnek, de az ügyben tovább tart az átfogó vizsgálat.

Az "igazi" vasprefektus

 

"Tudják, ki volt a vasprefektus? No, akkor egy kis történelemóra" - mondta Semjén Zsolt, a KDNP elnöke a Parlament tegnapi ülésén. A kereszténydemokrata politikus közölte, hogy készek a párbeszédre az SZDSZ-szel is, megkapták Kuncze Gábor pártelnök "kedves meghívóját". Megjegyezte azonban, hogy javítaná a partnerséget és a bizalmat, ha nem osztogatnának Pro Urbe-díjat Gergényi Péternek. Semjén Zsolt szerint az sem szerencsés, hogy a budapesti rendőrfőkapitányt vasprefektusnak hívják. "Vasprefektus" ugyanis Cesare Mori rendőrfőnök volt, akit Mussolini bízott meg a maffia elleni fellépéssel. Erre nevetés volt a válasz, mire Semjén úgy folytatta: az azért elgondolkodtató, hogy az SZDSZ a fasiszta párt frazeológiáját "csaklizza" el. - Van viszont egy különbség is Cesare Mori és Gergényi Péter között: az olasz vasprefektus a fasiszta párt vezetői ellen is felléphetett, ha azok a maffiával ápoltak kapcsolatokat. K&H-ügyben viszont nem hallottam, hogy Gergényi nyomozott volna - tette hozzá.

A felszólalásra Kuncze Gábor riposztozott. Közölte, hogy felszólalása elején "Semjén Zsolt frakcióvezető úr érdemi, előremutató és békülékeny szavaira" szeretne reagálni. Ezt követően csend következett, mert Kuncze Gábor másodpercekig látványosan hallgatott.(Cs. I.)

2006. szeptember 19.: az elsõ információk a nyilvánosság számára
2006. szeptember 19.: az elsõ információk a nyilvánosság számára
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.