Magyar molekula a tbc ellen

Európa vezető tuberkulóziskutatói jöttek Budapestre, amelynek oka, hogy magyarok is részt vesznek e kór ellen folyó uniós kísérletekben. A munkában a magyar Vichem Kutató Kft. a Semmelweis Egyetem egyik központja, a Német Max Planck Intézet és a párizsi Pasteur Intézet munkatársai dolgoznak együtt. Az Európai Unió több millió euróval támogatja az öt éves kutatási programot.

Kéri György, a Semmelweis Egyetem professzora, aki egyben a kutatás-fejlesztésben részt vevő, 1999-ben alapított Vichem Kutató Kft. alapító igazgatója is, lapunknak elmondta: a kísérletek során olyan antibiotikumokat próbálnak kifejleszteni, amelyek hatékonyan gyógyítják a gyógyszerre nem reagáló tuberkulózis- törzseket is.

A jeltovábbítással már húsz éve foglalkozó Kéri professzor eddig a tumoroknál fellépő hamis üzenetek szelektív gátlásával foglalkozott. A fertőző betegségeknél azonban ugyanez a probléma: a vírusok és a baktériumok is megszállják a gazdasejt jeltovábbítási útjait, átprogramozzák azt. Ezt a folyamatot szeretnék gátolni a kutatók, hiszen ez elől nem tud a vírus, vagy a baktérium mutációval kitérni.

A szakember véleménye szerint körülbelül hat-hét év múlva jelenhet meg a piacon az új, tuberkulózis elleni gyógyszer. A molekula nagy reményekre jogosít, ám könnyen előfordulhat, hogy a későbbi elemzések kiderítik, mégsem hatásos az anyag. (Ö. Z.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.