"Nekünk már Franciaország a hazánk"

Jól érezzük magunkat itt mindannyian, nekünk már ez a hazánk. Hálásak vagyunk Franciaországnak, hogy befogadott bennünket. El is boldogulunk: aki tud, dolgozik, aki pedig nem, munkanélküli-segélyt kap. Én a nyugdíjamból élek - nyilatkozta lapunknak hétfőn, telefonon Strasbourgból Krasznai Rudolfné. A "Nagymama" - ahogy legalábbis családtagjai bemutatták - egyike azon ötvenkét zámolyi romának, aki öt éve kapott politikai menedékjogot az elszászi városban.

 

 

 

Azóta ketten meghaltak, egyikük súlyos beteg, egy másikuk a börtönbüntetését tölti, két család pedig visszatelepült Magyarországra. A többiek viszont így vagy úgy igyekeznek talpon maradni - felkeltve időnként a helyi, illetve a magyarországi sajtó érdeklődését is. Elhelyezkedésre - legalább részmunkaidőre, határozott idejű alkalmazotti szerződésre, alkalmi munkára - azoknak van nagyobb esélyük, akik elfogadhatóan megtanultak franciául. Így például Krasznai Sándornak, aki péküzletben dolgozott, ahol a nyelvet is elsajátította. Vagy a gyerekeknek, akik francia anyanyelvűekkel járnak iskolába, s az Európai Parlamentnek is otthont adó francia nagyvárosban, a legkülönbözőbb bőrszínűek olvasztótégelyében senkinek nem tűnik fel, hogy mások lennének.

Van persze, akinek csak alkalmi takarítói állás jut, másoknak ennyi sem. De a francia szociális ellátórendszer senkit nem hagy teljesen magára. Strasbourg akár a jobbára lakótelepen található lakások bérleti díjának 90 százalékát is átvállalhatja a rászorulóktól. A nyugdíjasok és a rokkantak eleve jogosultak ellátásra, a munkanélküli-segély pedig annyi ideig jár, amíg a kedvezményezett előtte dolgozott. Mindent összetéve egy nagyobb család 1500 euró (387 ezer Ft) bevételhez juthat, ami, ha nehezen is, de elégséges a legszükségesebbekre.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.