Veszélyben a köteles példány
Az köztudott, hogy az Országos Széchényi Könyvtár minden, Magyarországon megjelenő nyomdaterméket gyűjt, a könyvekből úgynevezett köteles példány jár neki. Az kevésbé ismert, hogy hasonló szerepet tölt be a Nemzeti Audiovizuális Archívum (Nava), amely a sugárzott televíziós és rádiós műsorokat gyűjti. Tulajdonképpen magyar nemzeti műsor-szolgáltatói kötelespéldány-archívum. Saját honlapján közzéteszi, amit a szerzői jog szerint bárki megnézhet vagy meghallgathat.
A teljes audiovizuális archívum megteremtése nagyon távoli cél, a Nava a maga eszközeivel jelenleg csak az MTV két csatornája, a Duna TV, az RTL Klub és a TV 2 műsorait rögzíti. Emellett legfontosabb feladatai között tartja számon, hogy a világhálón keresztül elérhetővé tegye a Magyar Televízió archívumában őrzött felvételeket is.
A Magyar Televízió 1957 óta sugározza rendszeresen adását. A technika fejlődésével ennek egyre nagyobb hányada kerülhetett rögzítésre és archiválásra. A videokönyvtárban megőrzött anyag a magyar médiatörténet és vizuális kultúra kincsesbányája. Becslések szerint 140 ezer óránál is több az itt tárolt felvételek vetítési ideje.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium elődje, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 2005 decemberében arról kötött szerződést a Magyar Televízióval, hogy a Nava felhasználói jogokat kap a tévéarchívum anyagainak egy részére: alig hét százalékára, egészen pontosan 10 763 órányi műsorra. Az állam megbízásából a Kincstári Vagyonigazgatóság ennek alapján két részletben 4,26 milliárd forintot utalt át a televíziónak. Ezért az MTV a szerződés szerint 10 763 órányi felvétel átadását vállalta.
- Eddig kevesebb mint 200 órányi anyagot vettünk át a televíziótól - mondta lapunknak Kovács András Bálint, a Nava szakmai igazgatója. - Késett a munka megkezdése. A minisztérium és a tévé közötti szerződés finoman szólva sem volt kifogástalan. Még azt sem határozta meg, melyik félnek kell az internetes felhasználáshoz a digitalizálást elvégeznie.
A megállapodásban ráadásul határidőt sem kötöttek ki az anyagok átadására, a technikai előkészületek pedig januártól őszig tartottak. Ekkorra teremtették meg az üzemszerű digitalizálás feltételeit. Azóta már folyamatos a videokazetták átírása. Az MTV nyilvántartása szerint 176 óra 55 percnyi felvételt adtak át. Ezek a részletek az 1990 utáni parlamenti közvetítésekből és híradókból valók. A szerződés szerint a parlamenti közvetítéseket és a Parlamenti Napló című műsort is digitalizálja a köztelevízió.
A Nava maga sem sürgette az átvételt. Először ki kellett alakítania saját rendszerét. A tévéműsorok archiválásának tapasztalatai alapján hozta létre a tárhelyet és a katalogizálás struktúráját. Ebbe illeszthetők a régi felvételek is.
- Ahogy az MTV, én is mindig hangsúlyozom, hogy a technikai együttműködés kiváló közöttünk - mondta Kovács András Bálint. - Csakhogy a tévé érthetően a maga szempontjai szerint dolgozta föl a felvételeket. A részleteket a műsorokban való későbbi felhasználás logikája szerint külön-külön helyezik el. A mi felhasználóink elsősorban egész műsorokat szeretnének visszanézni: ennek megfelelően kell keresési szempontokat meghatároznunk.
A digitalizálás és a műsorátadás az első szerződés szerint tehát megkezdődött. A második - 2006-ra szóló - megállapodást azonban még alá sem írták. Az MTV-től kapott információk szerint a tévé azzal számolt, hogy - a 2006. évi költségvetési törvény alapján - már az év közepén alá lehet írni a megállapodást, amely alapján a köztévé megkapja azt az összeget, amely az archív anyagok átadását ellentételezi 2006-ra (az állami költségvetésben erre a célra 4,75 milliárd forint szerepel - a szerk.).
Az MTV szerint ezek a pénzek az értékőrzés, a Nava útján való közkinccsé tétel mellett az értékteremtés finanszírozását, tehát a tőkepótlással a napi működést is szolgálják egy olyan helyzetben, amikor a nemzeti közszolgálati televízió már nem kaphat állami támogatást, hiszen Magyarország 2004-es uniós csatlakozása óta ez tilos.
Arról, hogy mi akadályozza a szerződés aláírását, a tévében nem mondanak semmit. Hangsúlyozzák, hogy a Nava szakértőivel befejezték a szerződés tartalmi előkészítését, és bíznak abban, hogy mihamarabb meg lehet kötni a megállapodást a minisztériummal. Közben kiderült, hogy a 2007. évi költségvetés tervezetében nem szerepel az archívum újabb részeinek átadását ellentételező összeg. Az MTV-ben ennek dacára megerősítették, folytatják a digitalizálást, mert a Navával közös érdekük az archívum anyagainak közkinccsé tétele.