The New Yorker: a CIA-nak nincs bizonyítéka az iráni atomfegyverprogramra
A liberális hetilap szerint a Bush-adminisztráció nem attól tart, hogy a januártól demokrata irányítás alá kerülő kongresszus elvágja az iraki háború pénzügyi forrásait. A Fehér Ház amiatt aggódik, hogy a törvényhozás megtiltja majd olyan akciók finanszírozását, amelyek az iráni kormány megdöntését vagy hatalmának megingatását céloznák.
Az Irán elleni megelőző csapással kapcsolatos terveknek mindenesetre alaposan "keresztbe tett" a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) szigorúan titkos november eleji jelentésvázlata arról, hogy Teherán egyáltalán nincs olyan közel az atombomba elkészítéséhez, mint azt a Fehér Ház eddig hirdette.
A CIA kémműholdakról nyert információkra, továbbá iráni vízminták és gyárakból, üzemekből származó füstminták radioaktivitási szintjére alapozta következtetéseit. Amerika és Izrael az utóbbi egy évben állítólag a legkorszerűbb és ezért a legnagyobb titkosság övezte sugárzásmérő berendezéseket helyezett el Iránban a feltételezett atomfegyver-létesítmények közelében. Sehol sem rögzítettek jelentős radioaktivitást.
A hírszerző ügynökség szakértői ezek alapján megállapították: nincsen bizonyíték arra, hogy Iránban titkos atomfegyverprogramot folytatnának a békés, polgári, az energiatermelést célzó nukleáris programmal párhuzamosan.
A The New Yorker szerint arról megoszlanak a vélemények, hogy csökkent-e Dick Cheney befolyása, miután leváltották egyik legszorosabb szövetségesét, Donald Rumsfeld védelmi minisztert. Az alelnök azonban a hetilap titkos forrásai szerint nem fog habozni, hogy célját, Irán megtámadását, ha kell, akár a kongresszus ellenében is elérje.
Egy névtelenséget kérő forrás a helyzetet a Ronald Reagan elnöksége alatti Irán-kontra ügyhöz hasonlította; a kormányzat akkor a törvényhozást kijátszva, a titkos iráni fegyvereladásból befolyt pénzt a baloldali sandinista hatalom ellen harcoló nicaraguai „kontrák” katonai és pénzügyi segélyezésére fordította. A kongresszus előzőleg törvényi úton megtiltotta a Reagan-kormánynak a kontrák támogatását.
Háárec: Bush megértést tanúsítana egy Irán elleni esetleges izraeli támadás esetén
George Bush megértését fejezte ki iráni nukleáris létesítmények elleni esetleges izraeli támadás iránt - közölte a Háárec izraeli napilap hétfői számában. A lap meg nem erősített híreken alapuló jelentése szerint Bush elnök Jacques Chirac francia államfővel folytatott találkozóján hetekkel ezelőtt jelentette ki, hogy nem tart kizártnak egy Irán elleni izraeli csapást, sőt megértést mutatna a lépés iránt.
A Háárec európai diplomatákra hivatkozva azt írta, hogy Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter viszont ellenezné Izrael támadását iráni atomlétesítmények ellen. Rice szerint az Egyesült Államok nem rendelkezik elegendő titkosszolgálati információval a szóban forgó iráni létesítmények pontos helyére vonatkozóan. A külügyminiszter továbbra is a diplomáciai megoldást részesíti előnyben.
Bár Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök Izrael megsemmisítésére vonatkozó heves felhívásai miatt a zsidó állam erőteljesen fenyegetve érzi magát, a hivatalos izraeli vezetés eddig elutasította az iszlám köztársaság elleni támadás lehetőségét. Ugyanakkor számos jobboldali politikus már régóta követeli a katonai fellépést.
Az izraeli lap továbbá beszámol arról, hogy francia kormányképviselők izraeli kollégáikkal folytatott megbeszélésein kifejtették: Irán atomprogramja öt hónapon belül eléri azt a pontot, "ahonnan már nincs visszaút". Mindazonáltal a francia politikusok - tekintettel a globális következményekre - egy esetleges Irán elleni izraeli támadást "teljes katasztrófaként" értékelnének.
(forrás: MTI)