Koravén hűtők, vasalók, mosógépek

Az utóbbi hat-nyolc évben gyakorlatilag megfeleződött a háztartási gépek élettartama a korábbi gyártmányokéhoz képest. Jó márkanevű termékekhez alkatrészt - ha nem is olcsón - még lehet szerezni, a kínálat súlypontját alkotó "no name" dömpingáru viszont néhány éven belül a szemétdombon végzi.

Reklámokból ismert tragikus jelenet: a szerelő széttárja a karját, és közli a letört háziasszonnyal, hogy már nem lehet megmenteni a mosógépét, háztartási gépét. Míg a reklámokban egy csodatermék - például vízkőoldó - használatával minden baj megelőzhető, addig a megkérdezett szervizesek, alkatrész-kereskedők szerint a hosszú élettartam titka valójában jóval prózaibb: használja kevesebbet a gépet a tisztelt kliens.

Bár méretüknél fogva kissé nehezen férnek a karácsonyfa alá, az ünnepek közeledtével megugrik a háztartási nagygépek - a mosógépek, hűtők, mosogatógépek - forgalma. A GfK- Hungária piackutató szerint a hazai kiskereskedelemben egyébként is szűkös évnek számító 1996-hoz képest 2003-ra megnégyszereződött a mosogatógéppel, háromszorosára nőtt a valamilyen takarítógéppel, és több mint két és félszeresére az elöltöltős mosógéppel rendelkező háztartások száma. Ennek megfelelően a megkérdezett szerelők mára 40-50 piaci márkáról tudnak. Ezeknek azonban legalább a fele ebből-abból öszszeszerelt - a kereskedelmi szakzsargonban polgárjogot nyert -, "no name" kifejezéssel illetett termékek, amelyek legfeljebb néhány évig kaphatóak a piacon, mielőtt végképp eltűnnének.

A forgalom és a választék növekedésével azonban fordítottan arányosan nőtt az újonnan megvásárolt "háziaszszonykedvencek" élettartama. Az egyik belvárosi általános (a márkák többségével foglalkozó) szervizben elmondták: míg korábban egy nagycsalád átlagos használata mellett 8-10 év után kellett először kihívni a mosógépszerelőt, most ez átlagosan 4-6 év után megtörténik, de az olcsó termékeket már két-három év után szervizbe kell cipelni. Már ha egyáltalán van értelme, ugyanis jelentős különbség van a két kategória között. Míg a jó nevű márkák esetében tízből kilenc megjavítható, az olcsóbb termékek - például az 50 ezer forintos mosógépek - esetében jó, ha minden ötödikből lesz még működőképes háztartási gép. Az állatorvosi lóként funkcionáló mosogatógépeknél a helyzet még így is istenes: sokszor a nevenincs gyártók közös licenceket használnak, vagyis termékeikbe ugyanolyan szivattyúmotort vagy éppen fűtőbetétet építenek be.

Ez nem igaz a háztartási kisgépekre - porszívókra, mikrohullámú sütőkre, pirítóssütőkre, hajszárítókra -, itt lényegében pár év után mindent ki kell dobni. Ezeknél minden harminc esetből egyszer találni alkatrészt. Ám ma már az is jellemző - főként a pirítóssütők és a vasalók esetében -, hogy a gyártó eleve úgy építi be a fűtőszálat, hogy ahhoz egy szerelő se tudjon hozzáférni.

Kétszer fizet, aki olcsón vesz. - Annál akár többször is - mondja az egyik szerelő. A családi beruházásként vett olcsó, akciós hűtő, mosógép esetében néhány szerviz után már nyugodtan "gazdasági totálkárról" lehet beszélni. Az alkatrészárak és a munkadíjak ugyanis igen hamar meghaladják a középkategóriás termékek árait, de a jó nevű termékek esetén is gyanúsan magas az alkatrészek ára. Tehát ez is inkább új berendezés vásárlására ösztönzi a fogyasztókat. A szervizesek szerint viszont a legtöbb kuncsaftnak nincs pénze új gépre - pláne mert jellemzően az előző terméket is már áruhitelre vette. Így aztán inkább egyenként fizeti a javítási költségeket.

A mosógépeknél legtöbbször a panelek égnek le vagy a fűtéscsatlakozó, a motorcsapágyazás, a szivattyúmotor, a főmotor hibásodik meg. Az Orczy alkatrészáruháznál elmondták: egy új programkapcsoló 15-40 ezer, egy főmotor pedig 25-30 ezer forintba kerül. Valamivel olcsóbb a fűtőbetét vagy a szivattyúmotor cseréje, ezért itt 5-8 ezer forintot kérnek.

A javítási költségek és az új termékek ára közötti arány a kisgépeknél még inkább torz képet mutat. Például egy 6600 forintos, amúgy jó nevű cég vasalójánál az elromlott konnektorcsatlakozót 6800 forintért szerzi be a márkaszerviz, a számla végösszegét pedig még megdobja a 3000 forintos óradíj. Hasonlóan: a 15 ezer forintos porszívónál egy motorcsere tízezer forintba kerül.

A szerelők egész másként vélekednek a csaknem muzeálisnak számító, tíz évnél idősebb darabokról. A külsejüket tekintve trendinek nem mondható háztartási gépek kihúzzák 15 évig is szerelés nélkül. Ráadásul jóval egyszerűbb kialakításuk miatt alkatrészeik is gyorsan cserélhetők. A régi kelet-német vagy szovjet gyártmányú mosógépekhez szinte mindig van a raktáron alkatrész, és ezek ára még beszereléssel együtt is nagyjából feleannyi, mint a modern típusoknál.

A hűtőgép, a televízió, a gáztűzhely, a hajszárító vagy a porszívó ma is gyakran kerül a "karácsonyfa alá". A háztartási nagygépek éves forgalma 80-90 milliárd forintra tehető. Az összeg évek óta nemigen változik, annak ellenére, hogy az eladott darabszám nő. Ez egyrészt az erős piaci verseny okozta árleszorításnak köszönhető. Másrészt arra utal, hogy a forgalom tetemes hányadát ma már az olcsó, "no name" termékek teszik ki.

Konyhai kisgép a szerelõasztalon  Fo
Konyhai kisgép a szerelõasztalon Fo
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.