Kevesebb ágyon jobb ellátást ígérnek

A kormány tegnap elfogadta az egészségügyi ellátórendszer átalakításáról szóló javaslatot. Kevesebb kórházi ágyon - a kormány ígérete szerint - jobb színvonalú lesz a gyógyítás.

A kormány elfogadta a kórházak rendszerének átalakításáról szóló javaslatot. Az egyik alaptétel: kilencezerrel kevesebb ágyat (kapacitást) támogatnak. A megmaradóknak az eddiginél jobb szolgáltatást kell nyújtaniuk. Különösen a kiemelt kórházaknak. Ezeknek számán nem változtattak, továbbra is ötven intézményre számítanak, de nem ugyanarra az ötvenre, mint amelyről még a szerdai kormányülésen tárgyaltak. Információink szerint a vidéki kórházak javára módosultak az arányok. Fontos változás, hogy a központilag meghatározott ágyszámok regionális elosztásáról szóló döntést a kormány magához vonja, más megfogalmazásban: ezt a felelősséget átvállalja. Információink szerint a kórházak számának csökkentésére tervezett hat hónap a tegnapi egyeztetések után a felére csökkent.

Amelyik egészségügyi intézmény a kiemeltek közé került, annak nem kell alkudoznia a regionális egészségügyi tanácsokban az ágyak számáról. (A védettségért cserébe éjjel-nappal sürgősségi ellátást kell nyújtaniuk a lakosságnak.) A négy orvosi egyetem a védett intézetek körében van, mégis csökkentenék ágyaik számát. Vezetőik emiatt egyenesen a miniszterelnöktől kértek védelmet. Álláspontjuk szerint ugyanis a máshol kieső ágyak miatt eleve több beteg kerülhet hozzájuk.

Mint arról korábban beszámoltunk: az egészségügyi miniszter ötven kórházat nyilvánított védetté a karcsúsításról szóló javaslatban, amely csütörtökön már másodszor került a kormány elé. Lapunk úgy tudja: azért sem volt elegendő egyetlen kormányülés a tervezet megtárgyalására, mert a súlyponti kórházak számáról, valamint az ágyak megszüntetéséről és az új ellátórendszer kialakításáról nem sikerült megegyezni. Nem egyeztek a PM és az Egészségügyi Minisztérium irányadó számai, ezért a kormányfő újraszámoltatta a költségvetés egészségügyet érintő tételeit. Az egyik verzió szerint az átalakítás ütemét gyorsítva az egészségbiztosító áprilistól már csak a törvényben jelzett mintegy 47 ezer aktív ágyra szerződik a korábbi 63 ezerrel szemben. Többen azonban úgy vélik, hogy negyed év nem elegendő a regionális fórumoknak a megállapodás tető alá hozására.

Szóba került az is, hogy a tervezet végrehajtásakor nyomatékosan jelezni kell, hogy az átalakítás nem pusztán ágyszámcsökkentést jelent, hanem komoly funkcióváltást, arányosabb ellátást és fejlesztést is - ez utóbbinak konkrét számokban, minőségi mutatókban kell megmutatkoznia.

A kormányülés még tartott, amikor Szili Katalin házelnök jelezte: az ellátórendszer átalakításáról szóló javaslatra sürgősségi eljárást kér a parlamenttől a kormány.

A főigazgató szerint nem lehet eladni a Lipótot

 

 

Egyelőre nincs döntés az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) sorsáról, sem arról, hogy az állam értékesíteni akarja-e a szép fekvésű ingatlant, ismert nevén a Lipótmezőt. Az itteni stroke-központ, a pszichiátriai, illetve a neurológiai ellátás a tervek szerint más-más helyre kerül. A döntéshozók szerint az OPNI régi épületeivel alkalmatlan a betegellátásra.

Az intézmény főigazgatója, dr. Nagy Zoltán viszont azt a tájékoztatást kapta, hogy az intézmény nem szűnik meg, kapacitásokra pályázhat. A főigazgató szerint viszont nincs elfogadható szakmai érv az OPNI szétdarabolására. A munka egymáshoz kapcsolódik, a felszerelés is nagyjából azonos. Ez itt adott. Ráadásul az épületet 140 éve kimondottan erre a célra építették, az ingatlan kiemelten védett, a terület csak gyógyítás céljára hasznosítható, a telek oszthatatlan. Az épület műemléki védelem alatt áll. Épp ezért a főigazgató szerint az ingatlant értékesíteni sem lehet. Az intézmény egyébként egy átfogó fejlesztési koncepciót tett le a minisztérium asztalára, amelyben többek között egy külső befektetőkkel létrehozandó, 240 ágyas rehabilitációs központ kialakítását javasolják. (K. J. V.)

T. házi orvos
T. házi orvos
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.