A malmői járat utasai
Az utóbbi hetekben 140 magyar állampolgár nyújtott be kérelmet politikai menedékjogra - mondta el lapunk berlini tudósítójának, Inotai Editnek Marie Andersson, a svéd bevándorlási hatóság sajtószóvivője. A kérelmekben arra hivatkoztak, hogy Magyarországon nehéz számukra az élet, bár politikai üldöztetés helyett inkább a gazdasági nehézségek állhatnak döntésük hátterében. A svéd hatóságokat meglepte a magyar romák áradata. Andersson elismerte: időről időre más EU-országokból is felkerekednek csoportok, ha tudomást szereznek arról, hogy Svédországban még mindig meglehetősen bőkezű a szociális ellátórendszer. A szóvivő úgy tudja, hogy most is ez áll az ügy hátterében: Magyarországon elterjedt (vagy valakik azt híresztelték), hogy Svédországban a munkanélküliek is nagyvonalú segítséget kapnak. Arról nem tudni, hogy magyar vagy svéd szervezők állnak-e a háttérben. Svédországban egyébként léteznek roma szervezetek, de egyelőre nem ismeretes: segítséget nyújtanak-e az új bevándorlóknak.
A magyar romák kérelmeit a svéd bevándorlási hatóság igyekszik gyorsan kivizsgálni: eddig 27 esetet zártak le, ebből 25-ben elutasították a kérelmet, két kérelmező pedig időközben visszavonta a beadványát. A többivel is végeznek néhány héten belül. "Természetesen EU-tagállamok lakosai is folyamodhatnak menedékkérelemért, de valószínűtlen, hogy megkapják azt" - fogalmazott Andersson. A kérelem kivizsgálása alatt a romákat a bevándorlási hivatal által bérelt lakásokban helyezik el, klasszikus menekülttáborokat Svédországban nem tartanak fenn. A legtöbben Malmőben, illetve az ország déli részén tartózkodnak. A felnőttek napi 71 korona támogatást kapnak, a gyerekekre külön pénz is jár. Ezt azonban csak a kérelem elbírálásáig folyósítják, utána el kell hagyniuk az országot. "Erre megpróbáljuk rábeszélni őket, de ha úgy érezzük, hogy nem hajlandók menni, akkor rendőri erőt is alkalmazhatunk" - figyelmeztetett a szóvivő.
Lenne megoldás a maradásra, ha nem adtak volna be menedékkérelmet: aki ugyanis talál munkát, és igazolja, hogy van miből eltartania magát és a családját, az három hónapig maradhat, majd tartózkodási engedélyért folyamodhat. A munkanélküliség azonban Svédországban is komoly gond, képzettség és a svéd nyelv ismerete nélkül nem lesz egyszerű munkát találni - tette hozzá Marie Andersson.
Az országos önkormányzathoz eljutott információk alapján az ügynek feltehetően nincsen politikai oka - közölte Kolompár Orbán, az OCÖ elnöke az MTI-vel, aki normális dolognak nevezte, hogy az unión belül az emberek ott telepednek le, ahol megélhetést találnak.
Kisebbségi vezetők csütörtökön Mohácson elhatározták: levelet írnak a szociális és munkaügyi tárca vezetőjének, valamint a kancelláriaminiszternek, segítségüket kérve a helyzet megoldásához. Várnai Márton, az etnikai fórum pécsi elnöke pedig ad hoc bizottság felállítását sürgette, mert szerinte az ügy hátterében szervezett kezdeményezés áll, melyet anyagi érdekek mozgatnak.