Sztrájkra készülnek a közszolgák

Nem tett bérnövekedést jelentő újabb ajánlatot a kormány képviselője az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács tegnapi ülésén, ezért a szakszervezetek egységes sztrájkbizottság megalakításával reagáltak. Ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre, beszüntetik a munkát.

 

 

 

A közszféra mintegy 800 ezer dolgozója tekintett várakozással az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) tegnapi ülése elé, de csalódniuk kellett, mert a kormány továbbra sem állt elő béremelési ajánlattal. A kormány illetékesei már korábban világossá tették, hogy nem terveznek béremelést jövőre a közintézményeknél. Az érintett - négy konföderációhoz tartozó - szakszervezetek a miniszterelnököt is próbálták meggyőzni arról, hogy számukra azért is elfogadhatatlan a bérek befagyasztása, mert az 10 százalék körüli veszteséget okoz a közszolgálatban dolgozóknak. A Gyurcsány Ferenc kormányfő megbízásából válaszoló Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter úgy fogalmazott: az egyensúly javításához nélkülözhetetlen a közszférában dolgozók kereseteinek szigorú keretek között tartása. A közintézményeknél az elmúlt években jelentősen nőttek a reálkeresetek, s megértést kért abban, hogy 2007-ben érdemben nem növelhetők a fizetések. A szaktárca vezetője ugyanakkor ígéretet tett arra, hogy a konvergenciaprogram végrehajtásának áprilisi vizsgálata után újra értékelik a közszféra bérhelyzetét, s nem zárta ki annak lehetőségét, hogy esetleg sor kerülhet béremelésre.

Ennek ellenére a szakszervezetek mégis arra számítottak, hogy a kormányt képviselő Csizmár Gábor államtitkár az OKÉT tegnapi ülésére tárgyalásra alkalmas ajánlattal érkezik. Nem ez történt. Ezért az érdekvédők már az ülés elején szünetet kértek, majd röviddel ezután bejelentették a sztrájkbizottság megalakítását. Csizmár Gábor leszögezte: a kormány soha nem állt elő nullaszázalékos béremelési ajánlattal, igaz, azt az álláspontot képviselte, hogy központi intézkedéssel nem tervez változtatni a béreken. Számításaik szerint ugyanis a közszolgák automatikus besorolási illetményemelése miatt jövőre 1,7 százalékkal nőnek a bérek. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy 2000 óta 60 százalékkal nőttek a közszférában a reálbérek, miközben a vállalkozásoknál mindössze 40 százalékkal.

A sztrájkbizottság vezetője, Szabó Endre mindazonáltal lapunknak azt mondta: a jövő hétre nagygyűlést hívnak öszsze, amelyen meghatározzák a sztrájkbizottság mandátumát, és azt is, hogy ha két-három tárgyalás után sem látnak esélyt az egyezségre, meghirdessék-e a munkabeszüntetést. Tegnap arra kérték a miniszterelnököt, jelölje ki a kormány tárgyalódelegációját, hogy minél előbb megkezdődjenek az egyeztetések. Azt remélik, az év végéig sikerül megállapodásra jutni.

Kérdésünkre Szabó Endre megerősítette, hogy egységes közszolgálati sztrájkot a rendszerváltozás óta még nem szerveztek Magyarországon. Külföldön inkább gyakorlat a közintézmények sztrájkja, de jellemzően ott is inkább demonstrációkat tartanak az elégedetlenkedő közszolgák.

l A Miniszterelnöki Hivatal felügyelete alá tartozó Központi Hivatal egyik részlegénél a köztisztviselők már döntöttek: a jövő hét csütörtökén sztrájkba lépnek, így tiltakozva a tervezett elbocsátások ellen. A munkabeszüntetés közvetetten érinti az állampolgároknak nyújtott szolgáltatásokat: a személyi igazolványokhoz, útlevelekhez, lakcímkártyákhoz, erkölcsi bizonyítványokhoz csak késedelmesen jutnak majd hozzá. Az adatszolgáltatás szüneteltetése vagy lassítása fennakadásokat okozhat a közigazgatásban, például a bűnügyi munkában, ha a hatóságok a szakmai nyilvántartásokhoz átmenetileg nem férhetnek hozzá - tudatta közleményében a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete. (K. J. E.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.