Ciprus már eurólázban ég

Cipruson elkezdődött a visszaszámlálás a 2008. január elsejei euróbevezetés előtt. A szigetország izgatottan készülődik a nagy eseményre: a pénzügyminisztérium különleges egységeként megalakult az "eurócsoport". Míg a lakosság többsége tart az új pénztől, a gazdasági szféra örömmel tekint a közös valuta elébe.

A két magyar megyényi nagyságú országnak nincs miért szégyenkeznie. A maastrichti feltételeknek példásan megfelelő gazdasága az unió némely régi tagországához képest is jó mutatókkal rendelkezik, így Ciprus - Szlovénia után egy évvel - beléphet majd az eurózónába. A ciprusi bruttó hazai termék (GDP) az EU-átlag 85 százaléka, a gazdasági növekedés üteme négyszázalékos, a EU-referenciaérték duplája. A 2,5 százalékos az uniós átlag alatt van. Bár a jelenlegi 67 százalékos belső államadósság még mindig magas, de 2008-ra várhatóan 60 százalék alatt lesz (ez egyébként az oka, hogy Ciprus egy kissé késlekedett az euró bevezetésével).

Andreasz Haralambusz, a nicosiai pénzügyminisztérium gazdasági kutató és európai ügyek osztályának vezetője, egyben az "eurócsoport" tagja szerint Cipruson várhatóan zökkenőmentes lesz az átállás. Időben elkezdődött a felkészülés az új fizetőeszköz befogadására, és a tizenkettek tapasztalataiból sokat tanult az ország. A már elkezdődött felkészülés során Írországgal és Görögországgal dolgozik szoros kapcsolatban az EU-hoz Magyarországgal egy időben csatlakozott Ciprus. Írország különösen a Cipruséhoz hasonló szolgáltatásorientált, nyitott gazdasága miatt mutat példát, míg Görögország a szoros történelmi, kulturális, gazdasági kapcsolatai révén.

A ciprusi lakosság többsége azonban még nincs meggyőződve a közös valutára való átállás pozitív hatásáról, s ez jelenti az egyik legnagyobb kihívást a kormány számára. Az emberek attól tartanak, hogy a szomszédos görög példa alapján a kereskedők majd itt is hasznot húznak az átállásból, pedig európai összevetésben Ciprus már most is elég drága ország.

A gazdasági szakember véleménye szerint viszont Görögországgal ellentétben Cipruson az átmeneti időszakban a kettős árcímkézést az euró- font árfolyam rögzítését követően elindítják, amely bizonyos védelmet ad majd a lakosságnak. Az árfolyam ismeretében az árakat a lecserélendő nemzeti valutával együtt feltüntetik, amely a pénzcsere után is megmarad.

A Földközi-tenger térségének egyik legnagyobb turisztikai vállalkozása, a Louis csoport, amely Franciaországtól Izraelig többek között a tengeri hajózásban, szálloda- és étteremiparban jár élen, illetve 13 nemzetközi repülőtéren éttermeket üzemeltet (a ferihegyi repülőtéren is), pozitívan értékeli az euró bevezetését Cipruson. Kosztakisz Loizou, a cég elnök-vezérigazgatója lapunknak elmondta: a vállalat évek óta otthonosan mozog az eurózónában. Véleménye szerint az új pénzegység hivatalossá tétele a turizmus további fellendüléséhez vezet majd a szigeten, különösen az európai országokból bejövő utazók tekintetében. Elmondta, hogy az euró bevezetésével a csoport a jelenleg az átváltással és az árfolyam-ingadozással járó tényezőket is kiküszöböli majd, s ezzel költségeit csökkenti.

Ciprus piacvezető kereskedelmi vállalataként, több üzletlánc üzemeltetőjeként, s a sziget új larnacai és paphosi repülőtereinek fejlesztőjeként ismert Shakolasz csoport szintén helyesli a kormány döntését az euró 2008-as bevezetését illetően. Nikolasz Shakolasz, a cég tulajdonosa lapunknak elmondta: nincs kétsége afelől, hogy az euró bevezetése Ciprus gazdaságát fellendíti. Az előnyök között azt említette, hogy a termékek ára 2-3 százalékkal csökken majd, a jelenleg érvényben lévő magas behozatali vám és az átváltással járó költségek kiküszöbölését követően. Ciprus hagyományos importországként csak az EU-tagoktól évente mintegy 3,1 milliárd euró értékben hoz be árut.

A nemzetközileg is erős pénzegységként értékelt, 127 éve forgalomban lévő, ma is görög, török és angol nyelven nyomtatott ciprusi fonttól azonban nehezen válik meg a ciprusiak többsége, s amennyire csak lehet, szeretnék kitolni az euróbevezetés dátumát. A fontot a britek vezették be Cipruson 1879-ben, az azt követő évben, hogy az Oszmán Birodalomtól átvették a szigeten az irányítást.

A ciprusi font és az angol font (sterling) értéke 1960-ig, a Ciprusi Köztársaság önálló országgá való alakulásáig megegyezett, mára azonban a ciprusi font az angol fontot jóval lehagyta, s erősebb pénznek bizonyul. Még legalább tizenhárom hónapig.

Görög gyerekek lesnek át Nicosiában a város török oldalára
Görög gyerekek lesnek át Nicosiában a város török oldalára
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.