Tajvani kémeket fogott el Peking
Peking
A kormányszervezetet képviselő Li Weiyi a letartóztatás helyszínén kívül egyéb részletet a Xinhua híradása szerint nem közölt az ügyről. Korábban májusban a tajvani katonai hírszerzés két ezredesét tartóztatta le Kína kémkedés miatt, de igazán csak augusztusban kapott médiavisszhangot a Kína és Tajvan közti kémviszony, amikor Peking elismerte, hogy áprilisban kivégeztek egy magas rangú tisztviselőt, az ország 26 milliárd dolláros nyugdíjalapjának kezelésében segédkező Tong Daninget. Tong az utóbbi hét év legmagasabb rangú kínai tisztviselője volt, akit kémkedés miatt ítéltek el.
1949, a polgárháború vége és Tajvan-Kína szembenállásának kezdete óta 1999-ben tört ki a legnagyobb kémbotrány. Ekkor kapott halálbüntetést az a vezérőrnagy, akit rajtakaptak, amint Tajpej titkosszolgálatának információkat adott el kínai rakétaállásokról - 1,6 millió dollárért.
A tízéves polgárháború befejeztével a kommunistákkal szemben alulmaradt nacionalisták, körülbelül másfél millióan, az országot addig vezető Kuomintang irányításával Tajvan szigetére húzódtak vissza, magukat a Kínai Köztársaság jogutódjának tekintve. A szárazföldön hatalomra került Mao vezette erők viszont kikiáltották a népköztársaságot. A világ diplomáciája a két kormányzat közül fokozatosan Peking felé fordult, de néhány kis állam még ma is Tajvant ismeri el "Kínaként". A demokratikus berendezkedésű sziget függetlenedni szeretne, Peking viszont az "egy Kína-elvet" hirdeti, és követeli meg minden üzleti és diplomáciai partnerétől, továbbá katonai retorziót helyezett kilátásba, amint Tajvan formálisan kikiáltaná a függetlenséget.
A politikai vicsorgás ellenére a kereskedelem és újabban a turizmus is jól működik a két terület között, a tajvani popkultúra pedig kifejezetten népszerű a szárazföldi fiatalok körében. Chen Shui-bian, Tajvan elnökének júniusi beszámolója szerint a Kínához képest maroknyi tajvaniak a nyolcvanas évek végétől kezdve a vártnál több, 150 milliárd dollárt fektettek be a szárazföldön, amely Hongkonggal együtt Tajvan legnagyobb felvevőpiaca - igaz, az áruk Hongkongon keresztül kerülnek be Kínába a különböző korlátozások miatt. Az elmúlt évtizedekben 22 milliósra nőtt a sziget lakossága, közülük körülbelül egymillió tajvani állampolgár él és dolgozik a szárazföldi Kínában.