"Szderótban az élet olyan, mint az orosz rulett"
A rakéták feladóinak ez (is) a céljuk. Szderótra négy éve hullanak a házi készítésű rakéták. Ezalatt hatan haltak meg. Itt élni olyan, mint az orosz rulett - mondja az egyik lakó a Ynet hírportál riporterének.
A szderóti gyerekek össze vannak zavarodva, szüleik nem kevésbé. A szülők többször is tiltakoztak, mert az iskolák teteje nincs megerősítve. Épp a napokban utasította a legfelső bíróság a kormányt, hogy magyarázza meg, miért nincs még megoldva a középületek megerősített védelme. Tegnap a diákok alig egyötöde jelent meg az iskolákban. Az oktatási miniszter tegnap bejelentette, hogy vasárnap (az izraeli hét kezdetén) "evakuálja" Szderót 4000 iskolását, akik közép-, és észak-izraeli városokban fognak tanulni egy pár napig.
A lakosok nem bíznak a kormány segítségében. Úgy érzik, az ország csak akkor figyel rájuk, ha valaki meghal - írja a Ynet. A szderótiaknak különösen fáj, hogy egykori polgármesterük, Amír Perec, jelenlegi védelmi miniszter képtelen megvédeni őket. Arra már csak legyintenek, hogy a kormány egy része, Ehud Olmert kormányfő vezetésével éppen Arnold Schwarzenegger kormányzóval parolázik Los Angelesben.
A 20 ezer lakosú Szderótban a sok új bevándorló azért küzd, hogy a hónap végén félre tudjon tenni valamennyit fizetéséből. Egy részük azért nem költözik el, mert nem telik rá. Van, aki maradásában éli meg a harcot. - Senki sem megy el innen. A végsőkig harcolunk. A palesztinok megfizetnek ezért. Meglátja, jön egy másik miniszterelnök, ha ennek nincs bátorsága hozzá, és lerombolja Gázát - mondta egy piaci árus a Ynetnek. Több száz helyi lakos próbált meg tegnap felférni azokra a buszokra, melyek a tengerparti Eilatba "evakuálják" pihenésre a szderótiak egy részét, hála a kétes hírű, orosz származású üzletembernek, Arcadi Gaydamaknak.
A rakétavédelmi rendszer szirénáinak megszólalása után 20 másodperc alatt fedezéket kell találnia annak, aki az utcán van: ki a bunkerbe fut, más egy falhoz támaszkodik. Szderót 5 kilométerre fekszik a Gázai övezettől. A tavalyi kivonulás óta a Reuters szerint ezer rakéta hullott a városra. Csütörtökön reggel három. Senki sem sérült meg. Katonai szakértők szerint csak az övezet északi részének újbóli elfoglalásával tudná biztosítani Izrael, hogy megszűnjenek a rakétatámadások.