Spanyol-francia-olasz közel-keleti békekísérlet
A spanyol kormányfő Jacques Chirac francia elnökkel tartott megbeszélései után nyilatkozott a tervezetről. Zapatero egy, a közel-keleti békével foglalkozó, nagyszabású nemzetközi konferencia összehívását is kezdeményezi.
"Az izraeliek és a palesztinok közötti béke nagyrészt békét hozna az egész nemzetközi színtérre is" - mondta Zapatero a spanyolországi Gironában, és hozzátette: "nem maradhatunk közömbösek látván a mindennapi szörnyűségeket". Chirac megerősítette: az EU-nak cselekednie kell "az egyre drámaibb helyzettel" kapcsolatban. A spanyol-francia-olasz béketervet a december 14-15-i brüsszeli EU-csúcson mutatja be Madrid. Zapatero reméli, hogy a tervet Németország és Nagy-Britannia is támogatja majd.
A béketerv - melynek kidolgozására most szólította fel a spanyol kormányfő a három európai országot - az öt alappillér alapján nem kifejezetten ambiciózus, inkább józan: a holtpontról akarja elmozdítani a közel-keleti konfliktust. Az izraeli és palesztin oldalon tapasztalható tökéletes elképzeléshiány szükségessé teszi a külső segítséget. Az "útiterv" nevű rendezési tervezet tulajdonképpen kudarcba fulladt, a genfi kezdeményezés nevet viselő béketerv pedig egyelőre sehol sem nyert támogatást. Így jelenleg nincs semmi a tárgyalóasztalon. Zapatero bejelentésére egyelőre sem Izrael, sem a palesztin hatóság, sem az Egyesült Államok nem reagált.
Spanyolországnak már korábban is voltak érdemei a békefolyamatban. 1991-ben egy madridi konferencián alapozták meg azt a munkát, melynek gyümölcse végül is az 1993-as oslói megállapodás és a Palesztin Nemzeti Hatóság megszületése volt.