Autonómiáról nem lesz szó

Konkrét döntéseket várnak a mai budapesti román- magyar kormányüléstől, és e tekintetben a román kabinet és az RMDSZ elvárásai egybeesnek.

 

 

 

Markó Béla, a román kormány miniszterelnök-helyettese, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke lapunknak kifejtette: az egy évvel ezelőtti, első közös kormányülésnek volt ünnepélyes jellege, a mostani igazi munkaülésnek ígérkezik. A tavalyi kormányülésnek is voltak azonban konkrét eredményei, például a csíkszeredai magyar főkonzulátus létrehozatala. A mostani ülés napirendjén egész sor gyakorlati kérdés szerepel: iskolák támogatása, intézményi együttműködés, közös infrastrukturális fejlesztési elképzelések.

- Bár a kormányülésen nem kerül majd sor erre, szívesen elidőznék a román-magyar viszony elvi problémáinál. Miközben mindenki természetesnek tekinti a budapesti közös kormányülést, nekünk a Románián belüli román-magyar viszonnyal vannak gondjaink. Jó ideje leállt a kisebbségi törvény parlamenti vitája, a román pártok pedig újabb és újabb indítványokat tesznek az RMDSZ szankcionálására. Kétségtelen, hogy miközben a magyar-román gazdasági kapcsolatok egyre élénkebbek, az utóbbi hónapokban Romániában növekszik a magyarellenesség. Ezt a magyar autonómiakövetelésekkel, illetve a kommunizmus idején államosított magyar javak esetében megfogalmazott visszaszolgáltatási igényekkel magyarázzák. Mivel az RMDSZ támogatja a székelyföldi területi autonómia gondolatát, hatalmon lévő és ellenzéki pártok egyaránt támadják a szövetséget.

Az elmúlt év végén a két ország közötti árucsere-forgalom összértéke kétmilliárd euró volt, ami 2004-hez viszonyítva 28 százalékos növekedést jelentett. 2005-ben a romániai kivitel 922,6 millió, a magyarországi pedig 1077,3 millió euró volt. A tavalyi kormányülésen állapodott meg a két kormány a közös finanszírozású budapesti Gozsdu Alapítvány létrehozásában. Az egyezményt a magyar fél ratifikálta, ugyanezt azonban a román parlament - nacionalista román körök nyomására - elmulasztotta megtenni.

Az idei közös kormányüléstől Bukarest elsősorban a két ország 2007-2013 közötti nemzeti fejlesztési tervének az öszszehangolását várja.

A Brassó-Kolozsvár-Bors útvonalon és a IV-es európai folyosón haladó autópálya megvalósítás előtt áll, így ez a kérdés is napirendre kerül a kormányülésen.

Nem szerepel a napirenden a magyarországi munkaerőpiac megnyitása, az RMDSZ-nek azonban világos az álláspontja: azt kéri, hogy Budapest liberalizálja a munkaerőpiacot. A magyar kormány ez ügyben várhatóan december elején foglal majd állást.

l Látványos protokolláris külsőségektől mentes munkatanácskozás lesz a második magyar-román közös kormányülés, amelynek helyszínéül a - hasonló magyar-horvát eseményt is befogadó - Szépművészeti Múzeum Barokk terme szolgál. A magyar és a román partnerminiszterek egymás mellett, egy u alakú asztalnál foglalnak helyet - mondta lapunk érdeklődésére Bokor Balázs nagykövet, a külügyi tárca protokollfőnöke. A munkaebéd a Parlament Vadásztermében lesz. Este a Várszínházban magyar-román kulturális műsort rendeznek, pénteken pedig a két ország külügyminisztere jelenlétében, Gyulán megnyitják az új román főkonzulátust. (D. A.)

A partnerek egymásra és az EU-ra néznek

 

 

Romániában és Magyarországon egyaránt belpolitikai téma a két ország kapcsolata. Az immár másodszori együttes kormányülés konkrét kétoldalú eredményeinek megítélése is elsősorban bel- és pártpolitikai alapon várható. Ezt előre látva a tanácskozás napirendjén eleve olyan ügyek szerepelnek, amelyek 1. gyorsan rendezhetők, 2. beilleszthetők az EU-együttműködés kereteibe, 3. nem adnak több okot-ürügyet a viták elmérgesítésére. E szerint magyar részről föl sem vetik a székely autonómiát és az egyházi kárpótlást például - amit a hazai ellenzék rossz néven is vesz. Több ügy továbbra is rendezetlen marad, a tavalyi együttes kormányülésen elhatározottak végrehajtásában van bizonyos előrelépés. Román politikusoknak ez alkalmat adhat arra, hogy kijelentsék: lám, akkor lehet együttműködni, ha a magyarok nem lépnek fel "irreális" igényekkel. Szeretnék ugyanakkor elérni, hogy Magyarország január elsejétől uniós alapon nyissa meg munkaerőpiacát Románia polgárai előtt.

A közös régiófejlesztési programok, illetve általában az EU-alapok megszerzésének és felhasználásának tényleges összehangolása - ez a mai tanácskozás fő témaköre - valóban stratégiaivá emelheti a magyar-román kapcsolatokat (papíron már két éve stratégiai partnerség van közöttünk). Viszonylag új együttműködési terület az úgynevezett "emberierőforrás-fejlesztések", azaz a szakképzés és az egészségügy, valamint az uniós tapasztalatcsere.

A két kormány tagjai a Szépművészeti Múzeumban üléseznek ma délelőtt. Délután nagyszabású találkozó lesz üzletemberek és gazdasági vezetők részvételével. Gyurcsány Ferenc magyar és Calin Popescu Tariceanu román kormányfő is beszédet mond ezen a rendezvényen.

l Az első, magyar-román kormánytanácskozás tavaly októberben volt Bukarestben Gyurcsány Ferenc és Calin Popescu Tariceanu vezetésével. Két hónapra rá Bécsben tartották az első közös magyar-osztrák kormányülést. A magyar és a horvát kormány az idén januárban tanácskozott először együtt Budapesten.

Tablókép a legutóbbi közös kormányülés résztvevõirõl
Tablókép a legutóbbi közös kormányülés résztvevõirõl
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.