Kiszabadult a bagdadi túszok többsége

A felekezeti ellenségesség áll a keddi tömeges iraki emberrablás hátterében. A túszok nagy része kiszabadult.

Egy nappal az iraki felsőoktatási minisztérium egyik épületéből végrehajtott tömeges emberrablás után, szerdán a bagdadi kormány tagjai egymásnak ellentmondó adatokat közöltek az elrabolt, illetve azóta szabadon engedett személyek számát illetően. Az illetékes tárcavezető, Abid Dijáb al-Udzsajli azt állította, hogy akár nyolcvan főt is elérhet az emberrablók - valószínűleg egy síita milícia - fogságában maradtak száma, míg a kormányszóvivő viszont kettő és öt közé tette azok számát, akik még nem nyerték vissza szabadságukat.

A szunnita arab kisebbséghez tartozó felsőoktatási miniszter bejelentette, hogy mindaddig nem vesz részt a kormány munkájában, amíg az öszszes túszt szabadon nem engedik. "Ha nem tudom megvédeni és megoltalmazni a tárcám alá rendelt emberek életét, legyen szó professzorokról, alkalmazottakról vagy diákokról, nincs értelme annak, hogy a minisztériumban maradjak" - mondta a miniszter.

A tárcavezető szerint 27 minisztériumi alkalmazottat engedtek szabadon, valamint bizonyos számú látogatót azok közül, akik az épületben tartózkodtak, amikor az oda fényes nappal berontó rendőrruhás fegyveresek összeterelték a bent lévőket, és a férfiakat (egyes hírek szerint csak szunnitákat) arra kényszerítették az emberrablók, hogy járműveibe beszálljanak. Ezután túszaikkal együtt a bagdadi síita negyed, Szadrváros irányába elhajtottak. "70-80 embert még mindig fogságukban tartanak" - mondta a miniszter.

A kormányszóvivő szerint viszont 37 embert engedtek szabadon, vagyis csaknem az öszszes túszt, és mindössze néhányan - legfeljebb öten - maradtak az emberrablók fogságában. Azt állította, hogy a felsőoktatási minisztérium téved, amikor mintegy 100 elrabolt embert említ, szerinte körülbelül 40 túszt vittek el a fegyveresek.

A belügyi szóvivő azt közölte, hogy nem tudja megmondani az elraboltak pontos számát, de reméli, ez hamarosan módjában fog állni. Azt mondta, hogy a hajtóvadászat folyamatban van, a biztonsági erők körülzárják azokat a körzeteket, ahol gyanújuk szerint az emberrablók a túszokat rejtegetik. Nem pontosította, hogy mely körzetekről van szó.

Nuri al-Maliki miniszterelnök igyekezett kisebbíteni a tömeges emberrablás jelentőségét, amelynek következtében erősödött a nyomás kormányára, hogy oszlassa fel a felekezetközi erőszakba bonyolódott milíciákat. Azt állította, hogy a túszok többsége kiszabadult.

A brit hírügynökség úgy értesült, hogy az emberrablók fogságában maradtak között négy szunnita van, míg az egyetlen, a hírügynökség által azonosított szabadon engedett túsz - egy magas rangú minisztériumi tisztségviselő - a síita felekezethez tartozik.

Iraki illetékesek mindazonáltal elvetik azt a feltételezést, hogy síita támadás történt volna, és elzárkóznak azoknak a hasonlóságoknak a kommentálásától, amelyek a korábbi tömeges emberrablások során is előfordultak, nevezetesen, hogy a túszokat - felekezet szerint különválasztva - szabadon engedték vagy megölték. (MTI)

Áldozatlista: 57 iraki, 6 amerikai

Tizenegyen - más források szerint tízen - meghaltak, 33-an megsebesültek szerda reggel Bagdadban, amikor egy robbanószerrel megrakott gépkocsi felrobbant a belügyminisztérium közelében egy benzinkútnál - közölte a rendőrség. A belügyminisztériumot gyakran veszik célba a a szunnita felkelők, mert szerintük a BM összejátszik a síita milíciákkal. Kedden harmincan haltak meg robbantásos merényletekben és támadásokban a fővárosban és környékén, Irak-szerte az áldozatok száma 57 volt, továbbá 40 meggyilkolt ember holttestét találták meg Bagdadban. Az észak-iraki Moszulban szerdán meggyilkolták az al-Maszár című helyi napilap riporternőjét és gépkocsivezetőjét - közölte a rendőrség. Kedden ugyanannak az újságnak egy másik riporterét ölték meg fegyveresek. Hétfőn fegyveresek Moszulban az as-Sarkija televízió operatőrét lőtték le. Az amerikai invázió kezdete, 2003 márciusa óta több mint 100 riportert és munkatársaikat - sofőröket, tolmácsokat - öltek meg Irakban, többségükben irakiakat. Az amerikai hadsereg szerdán hat katonát vesztett Irakban. Egy amerikai katonát és három tengerészgyalogost tűzharcban öltek meg kedden a szunnita többségű al-Anbár tartományban. Két másik amerikai katona meghalt, amikor autójuk bombára futott Bagdad északnyugati részén. Az újabb áldozatokkal 2859-re emelkedett az Irakban elesett amerikai katonák száma 2003 márciusa óta az AP statisztikája szerint.

Egy katonai táborba vezetik Bakubában az elfogott szunnita gyanúsítottakat
Egy katonai táborba vezetik Bakubában az elfogott szunnita gyanúsítottakat
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.