Kiszabadult a bagdadi túszok többsége
Egy nappal az iraki felsőoktatási minisztérium egyik épületéből végrehajtott tömeges emberrablás után, szerdán a bagdadi kormány tagjai egymásnak ellentmondó adatokat közöltek az elrabolt, illetve azóta szabadon engedett személyek számát illetően. Az illetékes tárcavezető, Abid Dijáb al-Udzsajli azt állította, hogy akár nyolcvan főt is elérhet az emberrablók - valószínűleg egy síita milícia - fogságában maradtak száma, míg a kormányszóvivő viszont kettő és öt közé tette azok számát, akik még nem nyerték vissza szabadságukat.
A szunnita arab kisebbséghez tartozó felsőoktatási miniszter bejelentette, hogy mindaddig nem vesz részt a kormány munkájában, amíg az öszszes túszt szabadon nem engedik. "Ha nem tudom megvédeni és megoltalmazni a tárcám alá rendelt emberek életét, legyen szó professzorokról, alkalmazottakról vagy diákokról, nincs értelme annak, hogy a minisztériumban maradjak" - mondta a miniszter.
A tárcavezető szerint 27 minisztériumi alkalmazottat engedtek szabadon, valamint bizonyos számú látogatót azok közül, akik az épületben tartózkodtak, amikor az oda fényes nappal berontó rendőrruhás fegyveresek összeterelték a bent lévőket, és a férfiakat (egyes hírek szerint csak szunnitákat) arra kényszerítették az emberrablók, hogy járműveibe beszálljanak. Ezután túszaikkal együtt a bagdadi síita negyed, Szadrváros irányába elhajtottak. "70-80 embert még mindig fogságukban tartanak" - mondta a miniszter.
A kormányszóvivő szerint viszont 37 embert engedtek szabadon, vagyis csaknem az öszszes túszt, és mindössze néhányan - legfeljebb öten - maradtak az emberrablók fogságában. Azt állította, hogy a felsőoktatási minisztérium téved, amikor mintegy 100 elrabolt embert említ, szerinte körülbelül 40 túszt vittek el a fegyveresek.
A belügyi szóvivő azt közölte, hogy nem tudja megmondani az elraboltak pontos számát, de reméli, ez hamarosan módjában fog állni. Azt mondta, hogy a hajtóvadászat folyamatban van, a biztonsági erők körülzárják azokat a körzeteket, ahol gyanújuk szerint az emberrablók a túszokat rejtegetik. Nem pontosította, hogy mely körzetekről van szó.
Nuri al-Maliki miniszterelnök igyekezett kisebbíteni a tömeges emberrablás jelentőségét, amelynek következtében erősödött a nyomás kormányára, hogy oszlassa fel a felekezetközi erőszakba bonyolódott milíciákat. Azt állította, hogy a túszok többsége kiszabadult.
A brit hírügynökség úgy értesült, hogy az emberrablók fogságában maradtak között négy szunnita van, míg az egyetlen, a hírügynökség által azonosított szabadon engedett túsz - egy magas rangú minisztériumi tisztségviselő - a síita felekezethez tartozik.
Iraki illetékesek mindazonáltal elvetik azt a feltételezést, hogy síita támadás történt volna, és elzárkóznak azoknak a hasonlóságoknak a kommentálásától, amelyek a korábbi tömeges emberrablások során is előfordultak, nevezetesen, hogy a túszokat - felekezet szerint különválasztva - szabadon engedték vagy megölték. (MTI)