Hárommillió literes ivókehely épül Budafokon
Több éves várakozás után újra lendületet kapott, s elérhető közelségbe került a Tétényi-fennsíkra tervezett, a Szabadkai út és a Kamaraerdei út találkozásánál épülő óriási víztorony átadása, ami műszaki-kivitelezési szempontból ma talán Budapest egyik legizgalmasabb építészeti vállalkozása. Ez is az oka annak, hogy a kivitelezés időről időre „csúszik”. A különleges létesítményre a térség dinamikus fejlődése, Kamaraerdő-Budafok magasabban fekvő telkeinek folyamatos beépülése miatt van szükség. A 42 méter magas torony javítja a nagy kiterjedésű terület vízellátását, kiszolgálja a növekvő vízigényt, és biztosítja az állandó nyomást. Átadásával megszűnnek a XXII. kerület vízellátási problémái, a víznyomás ingadozása és kiépülhet a tűzivízrendszer. A budafoki háztartások csaknem egyharmadában, csaknem húszezer családnál lesz érezhető minőségjavulást. Emellett költségcsökkentést is eredményez, hiszen a tárolót éjjelente töltik fel, amihez az olcsóbb éjszaki áramot használják.
Budapest legújabb vízfelhőkarcolójára még 2001-ben írták ki a tervpályázatot, majd a kivitelezői tendert. Ám víztorony helyett sokáig csak az akadályok tornyosultak, főként olyanok, melyekkel megálmodásakor még nem számolhattak a szakemberek. Ez viszont a költségeket is jelentősen megnövelte, a Fővárosi Vízművek Zrt.-nek az eredetileg tervezett, a 2003-ban megkötött vállalkozói szerződésben rögzített csaknem 600 millió forint helyett nagyjából egymilliárd forintjába kerül majd a létesítmény. A többéves csúszás „jó oldala”, hogy az előre elkülönített beruházási összeget a budapesti vízcsőhálózat felújítására, cseréjére tudta fordítani a társaság, az elmúlt három évben összesen mintegy 170-180 kilométernyi vezetéket érintett. Magyarán, nem történt más, mint ha kényszerűségből is, de felcserélődött a szolgáltató beruházási sorrendje, így a szükséges pénz – beleértve az inflációt, a költségek növekedését – most is rendelkezésre áll.
Sokáig úgy tűnt, a toronyálomnak a legutolsó döfést a kivitelező cég 2006-ban elindított felszámolása adja, de a felszámolóval történt ideiglenes megállapodás alapján az építkezés mégsem állt le. Az elmúlt öt évben más nehézség is akadt, melyek műszakilag-statikailag igen bonyolult feladat elé állították a tervezőket és a kivitelezőket egyaránt. Ezért szakaszosan, részleges – egyenként engedélyeztetett – kiviteli tervek alapján épül a torony, ami szintén lassítja az óriási vállalkozást. Különlegességét és egyben bonyolultságát a víztárolásra szolgáló aszimmetrikus kehely adja, a toronynak statikailag és egy esetleges földrengés szempontjából is „nagyon biztos lábakon kell állnia”. A nehézségek ellenére azonban a szakemberek bíznak abban, hogy 2007 nyarára, őszére elkészülhetnek a kivitelezéssel.
Mostanra egyébként már megépült a torony 38 méter magas törzse és a medenceteret a törzstől elválasztó gyűrű alakú fal, valamint elkészült a kelyhet tartó emelőfödém. A 3000 köbméteres, tehát hárommillió liter víz tárolására alkalmas toronyhoz egy hétszáz méteres töltő- és ürítővezeték is épül. Ilyen léptékű beruházásra harminc éve volt utoljára példa a Fővárosi Vízműveknél, amikor megépült a Lakatos utcai, illetve a csepeli víztorony. Akkor az építészeti és kivitelezési megoldásaiban a mostaninál lényegesen egyszerűbb torony építése négy évet vett igénybe.