A Hamász továbbra sem ismeri el Izraelt
Favzi Barhúm Hamász-szóvivő kedden Gázában úgy nyilatkozott: a Hamász álláspontja Izrael államként való elismeréséről változatlan. Hozzátette azt is, hogy a nemzeti megegyezés dokumentuma, amely a formálódó palesztin nemzeti egységkormány politikai platformjának alapját képezi, "nem kínálja fel a megszállás vagy Izrael elismerését", és megismételte, hogy a Hamász nem támogatja a "két állam megoldást", mert az Izrael elismerését jelentené.
"Álláspontunk változatlan e kérdésben. Elutasítjuk, hogy olyan kormányhoz csatlakozzunk, amely elismeri Izraelt" - mondta.
"A leendő kormányt nem kérték arra, hogy ismerje el Izraelt, és nem is fogja elismerni" - jelentette ki Músza Abu Marzúk, a Hamász damaszkuszi politikai irodájának helyettes vezetője a Ramattan palesztin hírügynökségnek a Hamász, illetve az ellenzéki Fatah mozgalom és más csoportok részvételével megalakítandó nemzeti egységkormányról.
"Izrael elismerésének kérdése példa nélküli a nemzetközi színtéren. A két (Kelet-, illetve Nyugat-) Németországot nem kérték arra, hogy ismerjék el egymást, miközben az egész világ elismerte azokat államként" - mondta Marzúk, a két Koreát, valamint Kínát és Tajvant is példaként említve. "Miért kellene Palesztinának, amely még nem is állam, elismernie Izraelt?" - tette hozzá.
Egyes tudósítások szerint azonban Marzúk keddi nyilatkozataiban utalt arra, hogy a leendő kormány a Hamászétól eltérő álláspontra helyezkedik Izraellel kapcsolatban. Az AP amerikai hírügynökség egy telefonos interjú alapján azt is idézi Marzúktól: "Nem a Hamász fog állást foglalni ebben a kérdésben". A hírügynökség ezt arra való célzásként kezeli, hogy az egységkormány álláspontja különbözhet a Hamászétól, és rámutat, hogy a koalíciós tárgyalások állása szerint a külügyek illetékese a mérsékelt Mahmúd Abbász palesztin elnök lesz, aki a Palesztin Hatóság vezetőjeként jogosult a palesztin nép nevében tárgyalni. Hasonlóképp, a dpa német hírügynökség beszámolója szerint Marzúk utalt arra, hogy a leendő koalíciós kormány nem feltétlenül követi majd a Hamász álláspontját.
A Fatah abban a reményben kezdett tárgyalásokat a Hamásszal egy egységkormányról, hogy az úgynevezett közel-keleti kvartett - az Európai Unió, az Egyesült Államok, Oroszország és az ENSZ - feloldja a kormánynak szánt segélyek zárolását.
(MTI)