Kiss Péter: a háztartások kétharmada gázár-támogatásra lesz jogosult
A szociális és munkaügyi miniszter hangsúlyozta: a tárca terve szerint - amelyről a kormánynak és a szociális partnereknek kell majd állásfoglalást kialakítani - az egy főre jutó kereset legyen a meghatározója a rászorultsági támogatásnak. Megjegyezte: "ne a gázt támogassuk, hanem a rászorultság alapján az embereket".
"Szándékunk szerint tehát a tömbtarifás rendszert felváltja a rászorultság alapján számított támogatás, ami az egy főre, illetve az egy fogyasztási egységre jutó jövedelemtől függ" - tájékoztatott a miniszter. Ha az egy főre jutó jövedelem a nyugdíjminimum három és félszerese alatt van, akkor már jogosult valaki a támogatásra. A háztartásoknak mintegy kétharmada ezen jövedelemszint alá esik - tette hozzá.
Kiss Péter rámutatott: az efölötti jövedelmi körbe tartozók piaci áron fogják fizetni a gázköltségeket.
A miniszter cáfolta az újságok azon találgatásait, hogy hány százalékkal emelkedik a gáz ára bizonyos jövedelmi kategóriákat illetően, ugyanis szerinte most csak a támogatási mértékekről születik döntés, míg a piaci árat a Gazdasági Minisztérium árképlete határozza majd meg decemberben.
Kiss Péter szerint a támogatási lépcsőket a minimális nyugdíj kettő, kettő és fél, három, illetve három és félszerese, illetve az ennek alapján számított egy főre eső jövedelem szerint kívánják megállapítani. A minimális nyugdíj kétszerese alatti egy főre jutó szintnél a támogatás olyan mértékű lehet már, hogy lényegében nem is növekszik a gázfűtés költsége.
Azzal számolnak, hogy január elsején alig vagy kis mértékben növekszik majd a gáz piaci ára, s így a belépő támogatások "hozhatják azt az eredményt, hogy a legrászorultabb körökben nem emelkedik a lakossági teher".
(forrás: MTI)