A NATO tudomásul vette, hogy csúszik a radar megépítése
Konkrét határidő nincs, a NATO tudomásul vette, hogy csúszik a radarállomás megépítése - közölte Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságával.
A testület meghallgatta a HM beszámolóját a légvédelem rádiólokációs rendszerének fejlesztéséről.
Iváncsik szerint ésszerű időn belül szükséges a radar megépítése, annak érdekében, hogy teljes legyen a megtervezett rendszer.
Ha valamilyen ok miatt a harmadik radar nem tud megépülni, jelentős képeség-hiányok állnak elő, amiket csak saját költségen és jóval nagyobb erőfeszítéssel, nem ugyanolyan minőségben lehet csak előállítani - hangsúlyozta az államtitkár, akitől Keleti György, a testület szocialista alelnöke azt kérdezte, meddig áll a NATO ajánlata a költségek jelentős részének átvállalására.
Iváncsik közölte: a helyszínnel kapcsolatban - hogy a Tubesen épül meg a radarállomás - még nincs kormánydöntés.
Hatástanulmányok készültek, amelyek szerint a Tubes alkalmas a harmadik radar megépítésére. Mint mondta, a honvédelmi tárca szándéka, hogy az egyeztetési folyamatokat lezárva haladéktalanul javaslatot tegyen a kormánynak.
Juhász István vezérőrnagy, honvédelmi és kiképzési főosztály főosztályvezetője egy kérdésre válaszolva kijelentette: ha a Tubesen épül meg a radar, akkor a Tubes és a Zengő közötti magasság-különbség miatt a Tubes kevésbé tudja ellátni feladatát.
Mint mondta, ez az 5-7 százalékos hatásfok-csökkenés közeli és kis magasságban - ezer méter alatt - jelentősebb. Ennek megoldására a katonai vezetés egy réskitöltő radarszervezet fenntartását határozta el. Kijelentette: ha a Zengőn épült volna meg a radar, nem kellett volna tovább üzemeltetni a réskitöltőt.
Mécs Imre (SZDSZ) kijelentette: a köztársasági elnök "nagy hibát követett el akkor, amikor nem vette figyelembe azt, hogy mint köztársasági elnök felelős az ország védelméért".
A testület tagjai tudomásul vették a beszámolót, ahogyan a légvédelem földközeli és kismagasságú oltalmazó képességének megőrzéséről szóló, valamint a harcászati repülőerők fejlesztéséről szóló beszámolókat is.
(forrás: MTI)