Időskori botlás
Rengeteget írnak a csontritkulásról, hiszen ez az időskor egyik rákfenéje. Legismertebb szövődménye a combnyaktörés, s az bizony sok koros embernél végzetes lehet. Arról viszont ritkán esik szó, hogy a combcsont akkor törik - ha elesünk.
Így hát nemcsak a csontritkulás gyógyszeres és étrendi kezelésével, a testmozgással kell foglalkozni, hanem sokkal egyszerűbb dolgokkal is. Például, hogy a szőnyeg ne csússzon ki az idős ember lába alól vagy hogy legyen mibe belekapaszkodnia, amikor beszáll a kádba, vagy beáll a tus alá (egyébként időskorban biztonságosabb a zuhanyozás).
A biztonság a cipőválasztásnál is döntő szempont. Lehetőleg biztosan fogja a bokát, és ne legyen csúszós a talpa, de a papucsnak sem. A bot használata pedig nem lehet hiúsági kérdés, még az idősebb hölgyeknél sem!
A balesetek nagyobb része éjszaka történik. Ez érthető. Az idősebbek nehezen tartják a vizeletüket, sietősebb az út a mellékhelyiségig, amelyet sokszor - partnerük iránti tapintatból? spórolásból? - sötétben tesznek meg. Nem mindig keresik vagy találják a szemüvegüket és bizony azt is elfelejtik néha, hogy este, lefekvés előtt elmozdították a széket, a tárgyakat a szobában.
A merevebb ízületek, a megfáradt izomzat sem mindig képes váratlan helyzetben megtartani a testet. És az agyi érelmeszesedés okozta egyensúlyzavarok is főleg éjjel fokozódnak.
Szóval ne csak a nagymama gyógyszerével törődjünk, hanem környezete akadálymentesítésével is.