A sikermenedzserek korán kezdik

Fiatalodik és egyre céltudatosabb a publikum - a múlt héten lezajlott őszi Karrierexpo standjainál állást vagy gyakornoki helyet keresők a szokásos kínálatból válogathattak.

Nincs mit meglepődni: a sikermenedzserek korán kezdik. Megpróbálok komolyságot magamra erőltetni, amikor a Közgáz állásbörzéjén előttem álló, a bakfiskorából éppen csak kilábalóban lévő hölgy magától értetődő természetességgel ecseteli a KPMG céges képviselőjének, hogy "szoftveralapú projektkontrollingra" specializálódott. Püff neki, gyerekkori álmok fotómodellségről, énekesnői és színészkarrierről. Persze azt lehetett sejteni, hogy az ide jövő fiataloknak Csányi, Straub vagy Hernádi az igazi megasztár. És persze a pavilonnal kitelepült nagy cégek, a Bosch, az Exxon, a Budapest Bank, a Vodafone, a General Electric, a Procter & Gamble, az Unilever és a L'Oréal az álmok netovábbja - hogy csak néhány céget említsünk a felhozatalból.

- Ezen a helyen már huszonkét évesen lehetsz valaki - súgja mögöttem egy srác az egyik pénzügyi cég transzparense alatti forgatagban. Ahogy körbenézek, a többség életkora pontosan e körül lehet. Igaz, a pavilonban ácsorgó céges képviselőket is legfeljebb néhány év választja el a pulton kívül érdeklődőktől - az üzleti életben tisztességgel megőszült halántékot legalábbis csak elvétve látni. (A kevesek egyikéről kiderül, hogy ő Vass László, a BKF Kommunikációs és Üzleti Főiskola főigazgatója, aki saját végzőseiért "lobbizik" a cégeknél.)

Állásközvetítőkön, fejvadászokon kívül kisebb, netán vidéki társaságok hírmondóban sincsenek. A céges képviselők elbeszéléseiből leginkább az a kép rajzolódik ki, hogy a cirka háromezerre becsült aktuális pozíció betöltésénél jóval fontosabb a cég pozicionálása a néhány év múlva végző üzleti tehetségek agyában.

Céges részről az ilyenfajta tudatos HR-építkezés itthon egyelőre "multis" sajátosság - mint ahogy az is, hogy ők engedhetik meg maguknak a nem túl olcsó pavilonárakat. A megszólított érdeklődők többsége első-másodéves közgázos. Végzőssel alig találkozni. Ahogy az egyikük mondja: azt, aki komolyan gondolja az üzleti karriert, harmad-negyedévre már rég beszippantotta valamelyik cég gyakornokként, vagy akár főállásba. Közülük többen is jelen vannak a standok mögött.

A standokhoz visszatérve a Coca-Colánál, az Unilevernél, a British American Tobaccónál érezhetően a reklám dominál: általánosságban tájékoztatják az érdeklődőket a lehetőségekről, megtörténik a kapcsolatfelvétel, a rutinosabb pályázó átad egyet sokszorosított önéletrajzából - maga a felvételi eljárás csak később kezdődik. A felvételi arányok közlésétől jellemzően húzódoznak a céges képviselők, kivétel csak a Bosch, az ottani képviselő úgy becsüli: átlagban négy interjúból egy munkaszerződés megköttetik.

Nem sokat totojázott viszont a Morgan Stanley. A cég külön helyiséget állított fel a riportokhoz, így helyben letesztelhették a jelölt nyelvtudását. (Azt talán felesleges megemlíteni, hogy az angol nyelvtudás a cégek többségénél magától értetődő alapkövetelmény.) A Morgen Stanley munkatársa elmondta: a budapesti bővítéshez keresnek fiatal munkatársakat - nemcsak pályakezdőket. Az amerikai befektetési bank nem igazán veri fogához a garast: kezdő pozícióra is méregdrága assessment centerekkel választják ki a munkatársat, akik utána féléves angliai tréningen vesznek majd részt.

Az elbeszélgetések egyébként visszafelé is elsülhetnek: meglepő élmény, hogy a néhány perces beszélgetésből mennyire lemérhető a cég jellege, szervezeti kultúrája. A Lidl standjánál például lehetetlen volt nem észrevenni a képviselők katonás fegyelmezettségét. Az élére vasalt, németes precizitással megfogalmazott válaszokból kiderült: többek között boltvezető-utánpótlásra keresnek felsőfokú végzettségűeket, ahol a német nyelvtudás nem feltétlenül szükséges. Az ilyesfajta előítéletek eloszlatására: a Boschnál sem alapkövetelmény a német, illetve az Auchannál a francianyelv-tudás. Ami viszont érezhetően fontos: a jelölttől elvárják, hogy tisztában legyen azzal, pontosan milyen terület érdekli. Aki ezt tudja, igen hamar tárgyalóasztalhoz ülhetett a kiválasztásban részt vevő HR-munkatársakkal, míg a "valami pörgős munkahelyen szeretnék dolgozni" csoportba tartozó indokok általában kényszeredett mosolyt csaltak elő a céges képviselőkből.

A megpályázható állások kilencven százalékára természetesen a gazdasági, elsősorban pénzügyi végzettségű friss diplomásoknak szólt a toborzónóta - ezen a börzén a cégek csak kisebb mértékben kerestek műszaki végzettségűeket. Ellenben bölcsészdiplomával sem kell feltétlen a Fővám téri kijárattól pár méterre hömpölygő Dunába ugrani. A kint lévő FMCG- láncok, de a Vodafone vagy az Exxon képviselői is elmondták: különféle, jellemzően sales-es, HR-es vagy marketinges pozíciókra gyakorlatilag bármilyen diplomát elfogadnak, illetve több helyütt - például a Morgan Stanleynél és a Genpactnál - korosztályi megkötöttség sincs igazán. A lényeg mindenütt a nyelvtudás és a személyes rátermettség.

A nyelvtudásnál még kicsit elidőzve: a megkérdezett cégek senior képviselői szerint már sokkal jobb a helyzet, a mostani jelentkezők között inkább az a ritkaság, ha valaki nem beszéli a "lingva anglo"-t.

A fizetésekről többnyire nem nyilatkoztak, komolyabb cégeknél úgyis tudni lehet, hogy nem kevés - egyelőre érjük be ennyivel. Az eseményt szervező Budapesti Corvinus Egyetem Egyetemi Hallgatókért Kht. korábbi felmérése szerint a kezdő átlagfizetés a kiállító cégeknél átlagosan 215 ezer bruttó, ami azért - különösen a bankszektorban - vélhetőleg gyorsan araszol fölfelé. Csaba Attila, a kht. ügyvezető igazgatója a második nap délutánjára már egy másik szép kerek számot is tudott mondani: több mint kilencezer diák és hetven cég jött el a Karrierexpóra.

A műegyetemi állásbörzét november 29-én és 30-án rendezik meg az egyetem központi épületében. A börze hagyományosan a műszaki, informatikai, gazdasági, pénzügyi és természettudományi diplomát szerző hallgatóknak, illetve a néhány éve ilyen területen végzett szakembereknek és az őket alkalmazni kívánó cégeknek ad találkozási lehetőséget. A tavaszi börze felmérésének értékelése a közelmúltban készült el - tájékoztatott Hajdú Csongor, a karrieriroda vezetője. E szerint a fiatalok előnyben részesítik a nagy nemzetközi cégeket, s pályakezdőként átlagosan 164 ezer forint havi nettó jövedelmet várnának el, három év szakmai tapasztalattal pedig 280-290 ezer forint nettó jövedelemhez szeretnének hozzájutni. A börzén megjelent cégek a műszaki végzettségűeknek átlagosan bruttó 231 ezer, az informatikusoknak átlagosan bruttó 228 ezer, a gazdasági diplomával rendelkezőknek átlagosan bruttó 205 ezer forint jövedelmet kínáltak.

Terepszemle  Kurucz Árpád
Terepszemle Kurucz Árpád
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.