Tágra zárt ajtók a román hústermékek előtt

A januári csatlakozástól Románia nem, vagy csak komoly megszorításokkal szállíthat állati eredetű élelmiszert az EU területére - döntött élelmiszer-biztonsági okokra hivatkozva az Európai Bizottság.

Jelentős korlátozásokkal sújtja Brüsszel január elsejétől a román élelmiszer-kivitelt. Az uniós "welcome-csomag" részeként Románia 2007. januártól csak saját területén árulhat olyan állati eredetű terméket, amelyet az idén vagy korábban gyártottak - döntött az Európai Bizottság. Feltételesen 387 romániai élelmiszer-előállító telep kapott működési engedélyt 2009 végéig, ez idő alatt kell átállítaniuk termelésüket az EU által megkövetelt minőségi színvonalra. Addig ezek a cégek uniós országokba nem szállíthatnak, és ha három év alatt nem sikerül átállniuk, a továbbiakban nem kapnak működési engedélyt.

A bizottság szerint a Romániából származó állati eredetű termékek "esetleg" nem felelhetnek meg az uniós előírásoknak - jelesül a tejágazatban a nyers tej fele nem ment át a rostán. Az ilyen termékeket 2008 közepétől pedig már Romániában sem lehet forgalomba hozni.

A döntés voltaképp a mostani uniós élelmiszer-osztályozás helyi kiterjesztése. Alapvetően ugyanis a régi tagországokban is létezik az exportképes és a csak a helyi piacon értékesíthető áruk kategóriája. A brüsszeli intézkedés így vélelmezhetően azt szolgálja, hogy az eddig importengedélyt kapott román termékekkel együtt a csatlakozás után ne kerülhessenek be az esetlegesen rosszabb minőségű cikkek az EU mostani tagországaiba.

Annak idején egyébként a csatlakozás részeként Magyarországon is újraminősítették az élelmiszer-előállító telepeket az uniós szabványok szerint. A hazai feldolgozókat ez a döntés feltehetően nem rendítheti meg, mivel a Romániából érkező állati eredetű, főleg húsáruk mennyisége lényegében elhanyagolható. A KSH adataiból kiderül: a román az egyik "legpozitívabb" piac, húsoknál 2005-ben cirka több százszoros a magyar kivitel aránya a behozatalhoz képest.

Román-magyar hústermék-kereskedelem

Forrás: KSH

  Import Export
  ezer forint
2002 116 18846
2003 335 13025
2004 331 29920
2005 96 49381
2006 első fél év 58 24710

Januártól összesen 16 ellenőrző állomást létesítenek Bulgáriában és Romániában a kivitelre szánt állati eredetű termékek vizsgálatára. Az unió bizottsága egyúttal összesen 11,5 millió euró (hárommilliárd forint) támogatást ad a két országnak az állati eredetű betegségek elleni fellépésre, a pénz nagy részét Románia kapja.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.