Alku segélyek reményében

Megegyezett a palesztin területeken kormányzó radikális Hamasz és a Mahmud Abbasz elnök vezette Fatah az új miniszterelnök személyéről - szivárgott ki a két rivális mozgalom köréből. Ugyanakkor a Reuters szerint az új kormányfő személyét még Abbasz elnöknek jóvá kell hagynia. Az eredeti szakmáját tekintve mikrobiológus Mohammed Subair elfogadta a felkérést.

A palesztin vezetés az új kormánytól azt reméli, hogy ezt a technokratákból álló kabinetet látva a nyugati államok újraindítják a segélyeket, melyek hiányában a palesztin hatóság szinte működésképtelenné vált. Izrael azonban már most világossá tette: nem a kormány személyi összetétele, hanem annak állásfoglalásai a mérvadók. Izrael továbbra is a nemzetközi közösség által meghirdetett feltételekhez köti az új kormánynyal való párbeszédet, köztük a zsidó állam elismeréséhez.

A 60 éves Subair mérsékelt iszlamistaként jellemezhető. Egyiptomban, később az amerikai Nyugat-Virginia államban tanult egyetemen, majd visszatért Gázába, ahol először (a Hamaszhoz közel álló) Iszlám Egyetem orvosi karának feje, utána az egész intézmény rektora lett. Subair a Haarec izraeli lapnak elmondta: minden palesztin mozgalommal jó a viszonya. A hírek szerint a Hamasz 11-12 posztot, a Fatah 5-7 tárcát kap az új kabinetben.

Némi lélegzethez jutottak a a palesztinok, miután az Arab Liga külügyminiszterei bejelentették, hogy megszüntetik a palesztin hatóság ellen irányuló gazdasági bojkottjukat. A döntés oka: az ENSZ BT-ben az amerikaiak megvétózták az Izraelt elítélő határozatot a bét-hanuni tragédiával kapcsolatban, amikor izraeli ágyútűz megölt 18 palesztin civilt.

Libanonban eközben dúl a kormányválság, öt síita miniszter után egy hatodik - ezúttal a görög ortodox kisebbséget képviselő tárcavezető mondott le - írta az MTI. A Nyugat-barát miniszterelnök, Fuád Szinjóra azonban nem fogadta el a lemondásokat. A síita miniszterek a Szíria-barát keresztényekkel együtt blokkoló kisebbséget akarnak alkotni a kormányban. A Hezbollah követelésére egy héten át tárgyaltak egy nemzeti egységkormány felállításáról, de a megbeszélések kudarcba fulladtak, s ezt követte a miniszterek lemondása. Emile Lahud államfő közölte: a lemondások miatt a kormány elvesztette alkotmányos legitimitását, és "minden kormányülés érvénytelen". Közben a foghíjas kormány elfogadta az ENSZ tervét a Hariri-gyilkosságot tárgyaló nemzetközi bíróság felállításáról.

Fatah-hívõ a néhai Jasszer Arafat képével egy nabluszi tüntetésen
Fatah-hívõ a néhai Jasszer Arafat képével egy nabluszi tüntetésen
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.