Közel-Kelet: Amerika nehezen vált

Nem állt elő új, a közel-keleti válság megoldását célzó javaslatokkal George W. Bush és Ehud Olmert. A Fehér Házban tegnap mindketten az ismert álláspontot ismételték meg: Iránnal az urándúsítás felfüggesztése, Szíriával pedig a libanoni beavatkozással és a terrorizmus támogatásával való felhagyás után indulhat párbeszéd.

A találkozó utáni rövid sajtóértekezleten Bush utalt rá: a Demokrata Párt kezdi megérteni, a törvényhozási többséget hozó győzelmek felelősséggel járnak, és ő a maga részéről kész az együttműködésre. A demokraták előretörése nem érinti az USA és Izrael szoros szövetségét. Az USA már a választási eredmények ismeretében vétózta meg az Izraelt a múlt heti, ártatlan áldozatokat követelő tüzérségi támadás miatt elítélő ENSZ BT-határozatot.

Az izraeli kormányfő ismét elfogadhatatlannak nevezte, hogy Iránnak atomfegyvere legyen. Szíriáról úgy vélekedett, hogy egy nap megkezdődhet a közvetlen párbeszéd, ehhez azonban Damaszkusznak meg kellene változtatnia politikáját, amire egyelőre semmilyen jel nem utal. Bush elvárja Szíriától, hogy tartsa tiszteletben Libanon függetlenségét, ne támogasson terroristákat, és járuljon hozzá a demokrácia megerősödéséhez Irakban.

Bush utoljára fél évvel ezelőtt találkozott Ehud Olmerttel. Akkor mindketten derűlátóak voltak, az amerikai elnök az iraki kormány megalakulása, az izraeli miniszterelnök a Ciszjordániából való egyoldalú kivonulás miatt beszélt optimistán. A fejlemények azonban mindkét esetben rácáfoltak a politikusok várakozására, a Közel-Keleten megnőtt Irán befolyása, miközben odahaza Bush és Olmert helyzete is megrendült.

Bagdadban tárgyal Peter Pace tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke, aki azt vizsgálja, milyen katonai eszközökkel lehetne megerősíteni az iraki kormány helyzetét. A Demokrata Párt vezető politikusai egyre határozottabban követelik, hogy négy-hat hónapon belül kezdődjön meg az amerikai csapatok kivonása, de legalábbis a létszámcsökkentés.

Bush elnök tegnap másfél órás megbeszélésre fogadta az iraki kiutat kereső kétpárti munkacsoport tagjait. A James Baker volt külügyminiszter és Lee Hamilton korábbi képviselő által vezetett tízfős testület december elején terjeszti elő jelentését. A Demokrata Párt választási győzelmét követően Bush azt mondta, hogy nyitott minden javaslatra. Általános várakozás szerint az ajánlások között lesz az Iránnal folytatott közvetlen párbeszéd és Szíria meggyőzése a közel-keleti demokratizálás hasznáról. Az utóbbihoz nagyban hozzájárulhatna, ha Izrael hajlandónak mutatkozna tárgyalni az 1967 óta megszállva tartott Golán-fennsík visszaadásáról. Amerikai források szerint Bassár el-Aszad szíriai elnök hajlik a "területért békét" elv elfogadására. Izraelnek és az Egyesült Államoknak azonban elfogadhatatlan a Libanon fölötti szíriai ellenőrzésnek - a Hezbollah révén való - visszaállítása.

Amerikai tengerészgyalogosok Irakban. Már mennének, ha tudnának
Amerikai tengerészgyalogosok Irakban. Már mennének, ha tudnának
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.